Informacje dotyczące świadczeń dla studentów

Zgodnie z art. 93 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Student może otrzymywać świadczenia tylko na jednym wskazanym przez niego kierunku.

Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.

W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:

  1. pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
  2. drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.

Okres 12 semestrów, w trakcie których studentowi przysługują świadczenia rozpoczyna się w momencie  podjęcia studiów i nabycia praw studenta po raz pierwszy. Do okresu przysługiwania świadczeń wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć. Wyjątek stanowią semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego (kolejne studia pierwszego stopnia nie są wliczane do okresu przysługiwania świadczeń). W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.

Świadczenia nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, oraz studentowi posiadającemu tytuł licencjata, inżyniera lub równorzędny, jeśli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Od powyższych zasad został ustanowiony wyjątek dotyczący prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych. W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych na kolejnych kierunkach studiów przez dodatkowy łączny okres 12 semestrów.

 STYPENDIUM SOCJALNE

Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza ustawowego progu dochodu.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła obowiązek przedłożenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej w roku składania wniosku o stypendium, przez studenta, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w ustawie o pomocy społecznej. Jeśli wnioskodawca nie dołączy takiego zaświadczenia do wniosku o stypendium socjalne, Komisja Stypendialna ma obowiązek odmówić przyznania stypendium temu studentowi.

 STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnoprawnych. Wniosek należy złożyć razem z orzeczeniem – kserokopia wraz z oryginałem do wglądu.

 STYPENDIUM REKTORA

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. Stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10% studentów na określonym kierunku studiów. O przyznanie stypendium rektora może ubiegać się student, który uzyskał zaliczenia ze wszystkich przedmiotów objętych planem studiów i programem kształcenia w poprzednim roku studiów.

Szczegółowe zasady przyznawania stypendium rektora określa Regulamin.

ZAPOMOGA

Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Wniosek o przyznanie zapomogi student zobowiązany jest udokumentować odpowiednimi zaświadczeniami.

Szczegółowe informacje o świadczeniach oraz druki wniosków znajdują się w E-dziekanacie

Kontakt:

Dział Finansowy

stypendia@cb.szczecin.pl

tel. 91 48 38 166

Partnerzy Uczelni

Organizacja IT w województwie zachodniopomorskim

Komenda Wojewódzka Policji Szczecin

Microsoft Polska - platforma do nauczania zdalnego i studia online

Uczelnia IT z szkoleniami

Microsoft Azure – platforma chmurowa firmy Microsoft stworzona w modelu PaaS.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego z siedzibą w Szczecinie

Skip to content