/
Szkoła wyższa » MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA NAUCZYCIEL – RODZIC – DZIECKO.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Nauczyciel – Rodzic – Dziecko. 30-31.05.2019
ZAPISZ SIĘ NA KONFERENCJĘ PROGRAM KONFERENCJI
PROGRAM KONFERENCJI
CZWARTEK – 30.05.2019
Autorytet wychowawcy-nauczyciela jako wartość nadrzędna w relacjach szkolnych.
Część I
WYKŁADY
Gość specjalny:
prof. Ukraińskiej Akademii Nauk Natalia Viatkina. ,,Active Learning or How To Teach Individually On the Basis of STEM Education, Project Based Learning and Critical Thinking”
(Tłumaczenie: Uczenie aktywne lub jak uczyć indywidualnie w oparciu o edukację STEM, metodę projektu oraz myślenie krytyczne)
Temat: Inteligencja emocjonalna jako wartość progowa w pracy nauczyciela. Autorytet wychowawcy – nauczyciela. Prelekcja aktywna, przedstawiająca indywidualne nauczanie z wykorzystaniem metody STEM w projektowaniu i myśleniu krytycznym (wykład w języku angielskim, tłumaczony przez prof. Annę Sławomirę Gruszewską).
Prelegent: Renata Majewska
Temat: Kolor ma moc. Psychologia koloru w kontaktach międzyludzkich. Kolor a emocje w życiu zawodowym w pracy nauczyciela.
Prelegent: Bożena Matela
Temat: Psychologiczne aspekty pracy z emocjami w życiu zawodowym i osobistym nauczyciela.
Prelegent: Agnieszka Zalewska
Temat: Inteligencja Emocjonalna – przedmiot podstawowy na każdym etapie edukacji.
Prowadzące: prof. Anna Sławomira Gruszewska i prof. Natalia Viatkina – wykład odbędzie się w języku angielskim i będzie przetłumaczony na język polski.
Warsztat: Trening krytycznego myślenia w rozwoju ustawicznym
PIĄTEK – 31.05.2019
DILABS- Digital community and Innovation in aduLt educAtion in Basic Skills(2016-1-FR01-KA204-023952)
Forum Rad Rodziców
Część I
Edukacja dorosłych – Idea uczenia się przez całe życie
Temat: Prezentacja projektu DILABS oraz międzynarodowej platformy edukacyjnej do rozwijania kluczowych kompetencji i podstawowych umiejętności
Prelegent: Beata Mintus
Temat: Technologie informacyjno-komunikacyjne a rozwijanie umiejętności uczenia się
Prelegent: dr Anna Kowalik-Conder
Temat: Efektywna edukacja osób dorosłych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi szkoleniowych
Prelegent: mgr Jolanta Ernest
Temat: Prawne i praktyczne aspekty funkcjonowania rad rodziców – ograniczenia i możliwości
Prelegent: Radosław Majcher
Po co szkoła Rodzicom, po co Rodzice szkole?
PRELEKCJE
Wprowadzenie – Bogdan Chęć
Temat: Jak wygląda autonomia szkoły, nauczyciela, rodzica. Co mówią akty prawne?
Prelegent: Sławomir Doburzyński
Temat: „ … żeby rodzice wrócili do szkoły” …Trudna droga do nowej edukacji.
Prelegent: Michał Kawecki
Temat: “Słowo o Wolności i Godności w Edukacji. Nauczyciele i rodzice w czasach kryzysu.”
Prelegent: Bogdan Chęć
Temat: Co jest w nas nauczycielach i rodzicach co utrudnia nam współdziałanie?
Temat: Rekomendacje do tworzenia systemowych rozwiązań z rodzicami jako partnerami działań edukacyjnych na poziomie miasta, gminy, województwa.
GRUPA III, prowadzący: Michał Kawecki
Temat: Innowacyjni rodzice – klienci czy partnerzy ?
Część III
Dyskusja.
PREZENTACJA WYNIKÓW PRAC GRUP WARSZTATOWYCH
Prowadzenie: Bogdan Chęć, Sławomir Doburzyński. Michał Kawecki
Temat: Ustalenie zakresu i terminów dalszych działań FORUM RAD RODZICÓW
PRELEGENCI
Sławomira Gruszewska
prof. US dr hab., psycholog, etyk, filozof, pracownik naukowo dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczestniczka wielu staży naukowych w kraju i za granicą: między innymi, w Kijowie, Taszkiencie, Paryżu. Zajmuje się psychologią społeczną, psychologią twórczości, neuropsychologią i psycholingwistyką. Wykłada w SSW Collegium Balticum i w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Wydziale Humanistycznym w Uniwersytecie Szczecińskim, Współpracuje z wieloma uczelniami w kraju i za granicą. Konsultantka do spraw kryzysów w Instytucie Socjologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. Autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Ostatnio wydała książkę pt:” Dar dna”, w której podpowiada, ” jak wrócić do szczęścia i dokonać w życiu twórczej transformacji”. Fascynuje się sztuką i podróżami. Wyznaje zasadę: “Pasja bez odwagi, to jak lot z jednym skrzydłem, a ambicja bez wiedzy, to jak łódka z dziurawym dnem. ani nie dolecisz, ani nie dopłyniesz! utkwisz w tęsknocie za…(?)”
Natalia Viatkina
prof. filozof, logik, pracownik Instytutu Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. Uczestniczka wielu staży naukowych, miedzy innymi w USA i w Polsce. Zajmuje się filozofią nauki, markietingiem, biznesem i coachingiem. Prowadzi wykłady w językach: rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Autorka wielu publikacji naukowych i popularno- naukowych. Ekspert od kryzysów społecznych, gość wielu programów telewizyjnych w telewizji ukraińskiej. Zafascynowana literaturą światową, historią, polityką i podróżami. Wyznaje zasadę:” MOŻESZ OSIĄGNĄĆ WSZYSTKO I WSZĘDZIE, POD WARUNKIEM, ŻE NIE ZATAISZ PRZED SOBĄ PRAWDY O SOBIE SAMYM!”
Renata Majewska
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie Warszawskiej Szkoły Reklamy w Warszawie- Strategia Reklamy i PR. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem, plastyczka, trenerka, coach wizerunku. Specjalistka psychologii koloru w Ośrodku Szkoleń Medialnych RDC. Wykładowczyni w Szkołach Makijażu, Stylizacji, Charakteryzacji i Akademii Kongresu Kobiet. Od lat wspiera środowisko nauczycieli, inicjatorka autorskich szkoleń z zakresu dress code nauczyciela, marki osobista nauczyciela, psychologii koloru w wystąpieniach publicznych nauczyciela. Członkini Zarządu Fundacji” Polska Jest Kobietą”, członkini Inicjatywy Feministycznej, Kongresu Kobiet jak również członkini Rady Nadzorczej Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca. Kieruje się mottem życiowym: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II
Bożena Matela
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Warnie w Bułgarii – mgr ekonomii ze specjalnością ekonomika i organizacja turystyki. Ponad 12 lat była udziałowcem, członkiem zarządu oraz dyrektorem sprzedaży i marketingu w spółce, należącej do międzynarodowej korporacji Paxar (obecnie włączonej do korporacji Avery Dennison). Od wielu lat prowadzi własną działalność gospodarczą w branży mikrobiologicznych komór laminarnych. Ukończyła studium coachingu według międzynarodowych standardów etycznych oraz standardów kształcenia adeptów coachingu International Coaching Federation i Polskiej Izby Coachingu. Organizatorka szkoleń i warsztatów, ukierunkowanych na rozwijanie kompetencji interpersonalnych i społecznych oraz komunikacji opartej na zasadach i wartościach współpracy. Często powtarza:”Satysfakcjonujące życie wymaga uważności i ustawicznej dbałości o wewnętrzny rozwój. Coaching jest w służbie naszego rozwoju.” Jest propagatorką ustawicznej edukacji oraz aktywności osób w wieku 50 plus.
Bogdan Chęć
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 61 im. Michała Kmiecika w Szczecinie. Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Rodziców. Organizator wielu konferencji, również międzynarodowych, poświęconych partnerskiej współpracy nauczycieli i rodziców. Uczestnik studyjnych wyjazdów do krajów Europy Zachodniej organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Rodziców (EPA). Publikacje w Edukacji i Dialogu, Refleksjach, Liderze oraz w książkach m.in. „Prawa rodziców w szkole”, Materiały z Międzynarodowej Konferencji w Bielawie „Edukacja jako dialog i partnerstwo”, Konferencji z okazji 10- lecia Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Szczecinie. Organizator cyklu spotkań Akademii Nauczycielskiej z udziałem wybitnych ludzi kultury i edukacji. Organizator Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej pt. „Edukacja Jako Przestrzeń Spotkania”.
Michał J. Kawecki
Psycholog, terapeuta. Współzałożyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego i pierwszej niepublicznej szkoły STO w Szczecinie. Twórca Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką oraz Szczecińskiego Salonu Poezji (Anny Dymnej) . Wieloletni przedstawiciel Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Rodziców.
Sławomir Doburzyński
Zajmuje się zagadnieniami z dziedziny rozwoju regionalnego i planowania strategicznego. Autor książek z dziedziny programowania rozwoju społeczno – ekonomicznego Pomorza Zachodniego. Współtwórca dwóch edycji Strategii Rozwoju Województwa, licznych dokumentów strategicznych i programowych, projektów rozwojowych takich jak Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Organizator Tygodnia Społecznego. Obecnie kieruje działem strategii i komunikacji Stoczni Szczecińskiej.
Agnieszka Zalewska
Prezes Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom, szefowa firmy Atelia. Od lat zajmuje się obserwacją i badaniem stanu psychicznego Polaków. Pomysłodawczyni projektu „Feel It” obejmującego m.in działania w zakresie pracy nad kompetencjami emocjonalno-społecznymi młodzieży. Celem projektu jest profilaktyka uzależnień wśród młodzieży w wieku 13-17 lat w ujęciu holistycznym, a więc uwzględniającym całokształt potrzeb młodego człowieka, sposób jego funkcjonowania (w sferach poznawczej, społecznej i emocjonalnej), zadania rozwojowe, a także rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych przez młodych ludzi aby wzmacniać ich empowerment i przeciwdziałać zachowaniom destrukcyjnym.
Jolanta Ernest
Prawnik, trener biznesu, color coach, ekspert wizerunku i psychologii wyglądu. Od wielu lat pracuję przede wszystkim z kobietami w zakresie zwiększania ich aktywności zawodowej, asertywności, wiary we własne siły. Prowadzę szkolenia i warsztaty z etykiety w biznesie, mobbingu, stresu kobiecego i cały wachlarz z zakresu wizerunku np.pierwsze wrażenie, mowa ciała, dress code w biznesie. Moją pasją są kolory. Wykonuję profesjonalną 12 stopniową analizę kolorystyczną metodą Professional Beauty Creator. Pokazuję innym jak pokolorować swój świat. Doświadczając sama mobbingu specjalizuję się w szkoleniach ze szczególnym naciskiem na część warsztatową – rozpoznawanie zachowań, radzenie sobie z emocjami i obrony asertywne.
Beata Mintus
Koordynator do spraw projektów międzynarodowych w Szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum. Ukończyła trzy fakultety w obszarze nauk społecznych: politologia (specjalność: lobbing i doradztwo międzynarodowe), europeistyka (zarządzanie projektami unijnymi) oraz stosunki międzynarodowe (specjalność organizacje pozarządowe). Wieloletnia wolontariuszka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie oraz stażystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Rozpoczęła studia doktoranckie w obszarze nauk o polityce, a w swoich badaniach skupia się nad rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po 1989 roku. W pracy zawodowej zajmuje się koordynacją projektów z komponentem międzynarodowym w szczególności w ramach programów Erasmus+, Granty Norweskie oraz Europa dla Obywateli.
Anna Kowalik-Conder
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Zainteresowania naukowe: komunikacja, proces uczenia się i nauczania z perspektywy psychologicznej, neurobiologicznej, konstruktywistycznej społeczno-kulturowej; zastosowanie i znaczenie ICT w całożyciowym uczeniu się i rozwoju człowieka; młodzi – ich dylematy i problemy w życiu prywatnym, społecznym oraz na rynku pracy w płynnej nowoczesności.
Paweł Bobrowski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dziennikarz Muzyczny/Starszy Publicysta, z 24 letnim doświadczeniem redaktorskim w radiu i telewizji. Od 20 lat posiada kartę mikrofonową najwyższej kategorii „S”. Był redaktorem, publicystą, starszym publicystą, kierownikiem redakcji muzycznej, dyrektorem muzycznym oraz kierownikiem działu oprawy muzycznej i promocji antenowej Radia Dla Ciebie w Warszawie. Prowadził wiele audycji radiowych i TV, w tym kilka kultowych. Posiada 6 letnie doświadczenie w obsłudze planowania muzyki, liczne kontakty w świecie dziennikarzy, wykonawców, twórców i producentów muzyki. Prowadził szkolenia dla prezenterów radiowych i DJ w Polskim Radiu. Nadal jest czynnym dziennikarzem oraz kieruję pracami Ośrodka Szkoleń Medialnych Radia Dla Ciebie w Warszawie.
KOMITET NAUKOWY
– Prof. dr hab. Aleksandra Żukrowska – Dr Andrzej Staroń – Dr Mirosław Zając – Dr Małgorzata Hermanowicz – Renata Majewska – Bogdan Chęć
KOMITET ORGANIZACYJNY
– Elżbieta Ceholnik-Szafran – Przewodnicząca – Dominika Macedońska – Agata Baryła – Paweł Bobrowski
PROGRAM KONFERENCJI
Informujemy, że rejestracja uczestników na Międzynarodową konferencję Nauczyciel – Rodzic – Dziecko jest aktywna do 29 maja 2019 roku.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Konferencji – Pani Elżbiety Ceholnik-Szafran
– Udział czynny* – 199,00 zł – Udział bierny** – 99,00 zł – Studenci Collegium Balticum – wstęp BEZPŁATNY – Nauczyciele czynni zawodowo***- wstęp BEZPŁATNY
– WAŻNE! Drugi dzień konferencji jest nieodpłatny!
*udział oraz przesłanie artykułu do publikacji w materiałach pokonferencyjnych,wydawnictwo Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum **opłata bez noclegu ***Nasza Uczelnia wspiera nauczycieli, dlatego na podstawie zaświadczenia wydanego przez dyrektora szkoły o zatrudnieniu, każdy nauczyciel może wziąć udział w konferencji bez opłat
Wpłaty prosimy dokonywać na: Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum ul. Mieszka I 61c 71-011 Szczecin