- Rekrutacja 2025
- Oferta
- Szkolenia
- Uczelnia
- Strefa studenta
- Blog
- Kontakt
- REKRUTACJA
ONLINE
Informujemy, że nasza uczelnia posiada dostęp do najnowszych naukowych baz danych, co daje możliwość korzystania z najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji naukowych. Do dyspozycji są bazy: EBSCO, Elsevier, Scopus, Springer, Web of Science, Wiley. Część z nich zawiera pełne teksty czasopism, w innych są abstrakty i cytowania (głównie w języku angielskim). Bazy są szczególnie przydatne osobom piszącym prace dyplomowe i pracującym naukowo, i mogą być źródłem wielu badawczych inspiracji.
Dostęp do baz tylko z komputerów pracujących w sieci Collegium Balticum. Korzystanie z baz jest bezpłatne.
Naukowe Bazy Danych EBSCO www.2.ebsco.com
Firma EBSCO Publishing oferuje użytkownikom w Polsce dostęp online do baz danych wramach projektu koordynowanego przez Centrum Superkomputerowo – Sieciowe w Poznaniu i w ramach tzw. licencji krajowej finansowanej przez MNiSW.
Wszystkie bazy udostępniane są na platformie EBSCOhost. Obejmują szeroki zakres dziedzinowy: nauki społeczno-ekonomiczne, nauki humanistyczne, edukację, technikę, biznes, informatykę, biofizykę, biochemię i medycynę.
Zawierają opisy bibliograficzne publikacji, abstrakty utworzone przez autorów i wydawnictwa, spisy treści czasopism oraz pełne teksty artykułów z czasopism i książek (format HTML lub PDF).
Bazy pełnotekstowe:
Academic Search Complete – wielodziedzinowa baza pełnotekstowa, obejmuje ponad 7.100 czasopism pełnotekstowych, w tym ponad 6.100 czasopism recenzowanych naukowo. Baza zawiera ponadto opisy i abstrakty artykułów z ponad 11.200 czasopism. Tematyka bazy obejmuje nauki społeczne, humanistyczne, medyczne, biomedyczne, psychologię, rolnictwo, nauki ścisłe, techniczne i wiele innych dziedzin. Academic Search Completeoferuje kluczowe informacje z wielu unikalnych źródeł, dostępnych wyłącznie w tej kolekcji. Archiwa w formacie PDF sięgają 1887 roku.
Business Source Complete – najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowa z zakresu nauk ekonomicznych i biznesu zawierająca ponad 29.000 publikacji pełnotekstowych, w tym ponad 3.300 czasopism pełnotekstowych i ponad 900 monografii z zakresu marketingu, zarządzania, ekonomii, finansów, księgowości, biznesu, handlu i wielu innych dziedzin, ponad 21.400 raportów pełnotekstowych z zakresu gospodarek poszczególnych krajów, inwestycji, gałęzi przemysłu, badań rynku, handlu międzynarodowego, finansów, materiały konferencyjne, studia przypadków. Kilkaset najbardziej prestiżowych czasopism w bazie posiada archiwa w pełnym tekście w formacie PDF od 1965 r. lub od pierwszego wydanego zeszytu. Oprócz w/w publikacji baza zawiera ponad 17.600 profili przedsiębiorstw, ponad 40.000 profili autorów najczęściej cytowanych w bazie, ok.18.000 wywiadów z analitykami ekonomicznymi i osobami z kierownictwa największych firm na świecie oraz ok. 3.000 analiz ekonomicznych typu SWOT.
Regional Business News – jest dodatkiem do bazy Business Source i zawiera pełne teksty . 100 regionalnych publikacji amerykańskich z zakresu biznesu.
Health Source-Consumer Edition – zawiera pełne teksty ponad 460 publikacji, w tym ok. 80 czasopism, ponad 130 monografii, ponad 80 informatorów i broszur oraz ok. 160 raportów z zakresu ochrony zdrowia, medycyny ogólnej, medycyny sportowej, żywienia, zdrowia rodzinnego, zdrowia dziecka, problemów zdrowotnych jak rak, cukrzyca, uzależnienia od alkoholu, narkotyków, problemy okresu starzenia i wiele in.
Master File Premier – wielodziedzinowa baza pełnotekstowa przeznaczona w szczególności dla bibliotek publicznych, zawierająca ok. 1.700 czasopism pełnotekstowych o tematyce ogólnej, społecznej, biznesowej, ochrony zdrowia, edukacji, zagadnień wielokulturowych. Baza zawiera ponadto ok. 500 informatorów pełnotekstowych, ok. 165.000 dokumentów źródłowych oraz kolekcje ponad 460.000 zdjęć, map i flag. Baza zawiera archiwum w formacie PDF od 1975 r. kluczowych publikacji: American Libraries, Foreign Affairs, History Today, Judaism, Library Journal, National Review, Saturday Evening Post i wielu innych.
Newspaper Source – oferuje dostęp do 45 pełnotekstowych gazet amerykańskich i międzynarodowych w języku angielskim takich jak: The Christian Science Monitor, USA Today, The Washington Post, The Washington Times, The Times (London), The Toronto Star, The Sunday Times (Wlk. Brytania), Budapest Sun, Slovak Spectator, the Australian, Irish Times, Japan Times oraz wielu innych. Baza zawiera ponadto pełne teksty wyselekcjonowanych artykułów z 390 regionalnych gazet amerykańskanały radiowe i telewizyjne: CBS News, CNN, CNN International, FOX News, NPR i inne.
Elsevier http://vls.icm.edu.pl/ss.html
lub http://www.sciencedirect.com/
Czasopisma elektroniczne Elsevier są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej, która została przedłużona na rok 2016. Od połowy roku 2015 w ramach tej samej licencji dostępne są także niektóre książki Elsevier.
Baza tworzona jest przez Elsevier Science, zawiera elektroniczne wersje czasopism naukowych, w tym spisy treści, dane bibliograficzne, abstrakty oraz pełne teksty artykułów wraz z grafiką w formacie PDF. Zakres tematyczny obejmuje nauki techniczne, przyrodnicze, medyczne i społeczne.
W czerwcu 2015 licencja krajowa Elsevier została rozszerzona o 1. pakiet książek zawierający 838 książek (głównie monografii) z roku 2013 oraz 803 wolumenów serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015. Książki te są dostępne na serwerze wydawcy, a w przyszłości zostaną zarchiwizowane na serwerze w ICM z prawem bezterminowego dostępu krajowego. W styczniu 2016 licencja została rozszerzona o 2. pakiet książek obejmujący 874 książek (głównie monografii) z roku 2014, także z prawem krajowym archiwizacji i bezterminowym dostępem. Zakup obu pakietów pozwala dodatkowo na dostęp w okresie do końca roku 2016 do książek Elsevier z lat 2010-12 i 2015-16. W sumie w roku 2016 dostępne jest ponad 5000 tytułów książek z lat 2010-16, patrz pełna lista.
Każda instytucja zgłoszona do licencji krajowej Elsevier uzyskuje dostęp do pełnej kolekcji Freedom i książek oraz prawo archiwizacyjne do wybranych czasopism z tej kolekcji. Prawo archiwizacyjne oznacza prawo bezterminowego sieciowego dostępu do określonych zasobów po wygaśnięciu umowy licencyjnej.
Scopus www.scopus.com
Scopus jest produkowaną przez Elsevier interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje ponad 21.000 recenzowanych czasopism (z których ponad 3.800 to czasopisma typu Open Access), ponad 360 publikacji handlowych, 90.000 książek, 520 serii książkowych, 83.000 sprawozdań konferencyjnych. Baza zawiera ponad 57 milionów rekordów bibliograficznych (stan w 2015 r.), z których ok. 25 milionów posiada cytowania sięgające roku 1996, 25 milionów rekordów patentowych, oraz indeksuje naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Scopus jest udostępniany na serwerze producenta na zasadzie subskrypcji bez prawa archiwizacji.
Springer http://www.springerlink.com/home/main.mpx
Czasopisma oraz kolekcja książek elektronicznych Springer są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Springer jest największym wydawcą czasopism z dziedziny nauki, technologii i medycyny. Czasopisma i książki Springer są dostępne równolegle na platformie SpringerLink na serwerze wydawcy oraz na platformie Infona w ICM z codzienną automatyczną aktualizacją czasopism. Stara platforma ScienceServer w ICM została już zamknięta. Archiwa czasopism sprzed 1997 roku dostępne są na razie tylko na serwerze SpringerLink, ale będą archiwizowane na serwerze krajowym. Licencja krajowa Springer nie obejmuje: czasopism nieanglojęzycznych, niektórych czasopism na serwerze Springer Link, do których dostęp jest sprzedawany wyłącznie w ramach indywidualnych subskrypcji.W ramach licencji krajowej udostępniane są także archiwa serii książkowych Springera, w tym 17 serii od pierwszego wolumenu do rocznika 2008 oraz dalszych 9 serii z archiwami z lat 1997-2008, w sumie 10558 wolumenów (patrz także lista wolumenów w seriach książkowych), a także 16.700 e-książek anglojęzycznych wydanych przez Springera w latach 2004, 2005 i 2009-2011. ICM stara się o finansowanie zakupu e-książek Springera z lat 2006-2008 i 2012, a także zdigitalizowanego archiwum wszystkich książek wydanych przez Springera przed 2004 rokiem (ok. 50.000 tytułów anglojęzycznych). Książki te są już dostępne od początku roku 2014 na zasadzie testowej na platformie SpringerLink dla wszystkich instytucji korzystających z licencji krajowej Springer. Test ten został przedłużony na rok 2016.
W ramach krajowej licencji akademickiej Springer działa dodatkowy program umożliwiający polskim autorom bezpłatne publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych Springer Open Choice. Program ten został także przedłużony na rok 2016.
Web of Science (Web of Knowledge) http://webofknowledge.com/WOS
Pakiet baz danych produkowanych przez firmę Thomson Reuters jest udostępniany od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej, obecnie na podstawie umowy zawartej na lata 2014-2016. W Web of Science zawarte są indeksowania z najważniejszych badań naukowych na świecie, w tym czasopism naukowych, książek, materiałów z opublikowanych zbiorów danych oraz patentów. Ten materiał jest wielodyscyplinarny, pochodzący z 80 różnych krajów, w 32 językach.
Globalna analiza cytowań dostarcza najbardziej odpowiednie i kompletne wyniki wyszukiwania. Wbudowane narzędzia do analizy umożliwiają wykazanie powiązań między dyscyplinami na całym świecie i pozwalają zrozumieć wpływ źródeł i autorów odkryć.
Cechy i zalety Web of Science :
Uwaga: W bazach WoS indeksowane są czasopisma znajdujące się na liście Master Journal List (tzw. lista filadelfijska), która od roku 2010 obejmuje ponad 12.000 tytułów bieżących czasopism, patrz także zasady selekcji czasopism. Na platformie WoS dostępne są także bezpłatne bazy Medline, SciELO Citation Index i KCI-Korean Journal Database oraz narzędzia EndNote Web i Researcher ID.
Willey – www.infona.pl
Czasopisma Wiley są udostępniane od roku 2012 w ramach krajowej licencji akademickiej.. Czasopisma Wiley są dostępne na serwerze wydawcy Wiley Online Library. Licencja krajowa w roku 2016 będzie obejmować wszystkie 1405 czasopism z kolekcji „Full Collection 2016” z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych (psychologia) wraz z archiwami od 1997 roku. Roczniki z okresu licencji krajowej będą archiwizowane na serwerze w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji akademickich w kraju .
Uprzejmie informujemy o rozszerzeniu licnecji krajowej Wiley o książki elektroniczne – 2451 książek wydanych w latach 2009 i 2015. Książki są już dostępne na serwerze wydawcy http://onlinelibrary.wiley.com/