Jeśli nie zrobiliście tego w lipcu, to wrzesień jest drugim najlepszym na to momentem. Na co? Na wybór studiów, oczywiście. Nasze otoczenie lubi przypominać, jak ważne jest zdecydowanie się na właściwy kierunek studiów. O wiele rzadziej wspomina się o czym, co tak naprawdę bywa znacznie większym wyzwaniem: czy wybrać studia stacjonarne, czy niestacjonarne. Albo który stopień studiów. Albo jedno i drugie.
Widzimy to często, gdy ktoś przychodzi do naszej uczelni i spędza w Biurze Rekrutacji sporo czasu, namyślając się nad wyborem – nie kierunku, a właśnie jego formy. Dlatego dla wszystkich planujących podjęcie lub kontynuację studiów w Collegium Balticum przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.
STUDIA LICENCJACKIE
Po pierwsze (i tylko pozornie łatwiejsze) – poziom studiów. Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem liceum, odebrałaś/odebrałeś lub będziesz odbierać świadectwo maturalne, to masz do wyboru dwa poziomy studiów: studia licencjackie albo studia jednolite magisterskie. Studia licencjackie trwają 3 lata; po ich zakończeniu otrzymujesz tytuł zawodowy licencjata. To świetna propozycja dla osób, które chcą zdobyć wykształcenie wyższe na pierwszym poziomie, zyskać kompetencje i kwalifikacje do pracy, a po drodze lub nawet później zdecydować, czy będą kontynuować studia i na jakim kierunku. Taka możliwość jest na licencjacie z pedagogiki, dietetyki, kosmetologii i bezpieczeństwa wewnętrznego: po 3 latach masz dyplom, wykształcenie, przygotowanie do pracy w konkretnych obszarach – i możesz robić, co chcesz! Pracujesz, pracujesz i dalej studiujesz, tylko studiujesz, podróżujesz i sprawdzasz nowe możliwości, a może wychowujesz dzieci, opiekujesz się kimś bliskim, robisz przerwę, by dać sobie czas do namysłu? Bez względu na to, co wybierzesz – masz już jedne studia za sobą, masz dyplom, masz kwalifikacje. Potem możesz zrobić studia podyplomowe, studia drugiego stopnia albo różnorodne kursy i szkolenia. Trzy lata to niezbyt długo, ale to dość czasu, by się zastanowić, w czym się dobrze czujesz i co masz ochotę robić dalej w życiu.
STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE
Studia jednolite magisterskie – takie jak pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – to nieco inna sprawa. Są świetne, jeśli od razu wiesz, że chcesz uzyskać tytuł zawodowy magistra z właśnie tego zakresu nauk i jeśli masz nieco bardziej szczegółową wizję swojego życia zawodowego, w którym musi się znaleźć miejsce na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przez pięć lat rozwijasz się, uczysz, zyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje oraz doświadczenie podczas praktyk – a po odebraniu dyplomu magisterskiego jesteś w pełni uprawnionym nauczycielem dzieci w przedszkolu i klasach 1–3 szkoły podstawowej. Oczywiście możesz później podjąć różne studia podyplomowe albo zrobić uzupełniające studia magisterskie z innego kierunku!
STUDIA MAGISTERSKIE UZUPEŁNIAJĄCE
No właśnie, studia drugiego stopnia, czyli tak zwane studia uzupełniające, magisterskie (trwają 2 lata). Aby móc je podjąć, musisz mieć ukończone przynajmniej studia licencjackie (naturalnie możesz też być już po innych studiach magisterskich). Studia magisterskie to taki krok wyżej, na który warto się zdecydować, gdy chcesz podnieść i formalne, i praktyczne kwalifikacje, uzupełnić wiedzę, poszerzyć warsztat pracy. Albo gdy… marzysz o różnorodności. Wielką zaletą systemu bolońskiego, czyli systemu studiów: 3 lata licencjatu + 2 lata magisterski, jest ta możliwość łączenia dziedzin i dyscyplin. Przykładowo: po skończeniu licencjatu z pedagogiki robisz magisterkę z bezpieczeństwa wewnętrznego. Co masz w efekcie? Z pedagogiki – świetne przygotowanie do pracy z ludźmi w różnym wieku, znajomość psychologicznych aspektów rozwoju człowieka, warsztat pracy edukacyjnej i wychowawczej, mocno rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Z bezpieczeństwa wewnętrznego – dogłębną znajomość zagadnień bezpieczeństwa państwa i obywateli, przygotowanie do profesjonalnego działania w sytuacjach kryzysowych, umiejętność uważnej i merytorycznej analizy zagrożeń. Albo inne zestawienie: kończysz licencjat z kosmetologii i wybierasz magisterkę z pedagogiki. Dzięki kosmetologii masz bogatą wiedzę dotyczącą ludzkiej anatomii i fizjologii, teoretycznych i praktycznych aspektów prowadzenia poszczególnych zabiegów, profilaktyki zdrowotnej, dbania o stan organizmu człowieka na zewnątrz i od środka; dzięki pedagogice budujesz warsztat pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, sprawnie się poruszasz w tematach wychowania, wpływu społecznego, zjawisk zachodzących w dzisiejszych relacjach międzyludzkich, rozumiesz potrzeby i problemy współczesnego człowieka. W każdym połączeniu – jesteś jak czołg z napędem na cztery koła. Możesz zbudować sobie życie zawodowe, o jakim marzysz.
STACJONARNE, NIESTACJNARNE
Przy wyborze poziomu studiów (czyli: licencjat, magisterskie lub jednolite magisterskie) sugerujesz się tym, co już wcześniej udało Ci się osiągnąć. Przy wyborze formy studiów – stacjonarnej albo niestacjonarnej – kierujesz się natomiast swoją obecną potrzebą i wygodą.
Potocznie uproszczeniu studia stacjonarne określa się jako dzienne, a niestacjonarne – jako zaoczne. Są dwie zasadnicze różnice, o których warto pamiętać.
Po pierwsze, na studiach stacjonarnych zwykle zajęcia są prowadzone od poniedziałku do piątku (albo przez cały tydzień), a na studiach niestacjonarnych – w weekendy (w zależności od uczelni „weekend” oznacza piątek po południu oraz całą sobotę i niedzielę albo tylko sobotę i niedzielę).
Po drugie, studia stacjonarne mają więcej godzin zajęć prowadzonych przez wykładowców; studia niestacjonarne realizują z reguły 60% godzin stacjonarnych. Oznacza to, że na studiach niestacjonarnych student więcej pracuje sam; może za to swobodnie pracować zawodowo od poniedziałku do piątku, bez konieczności układania czasu pracy pod plan studiów (z tym zaś muszą się często mierzyć studenci stacjonarni). Jeśli natomiast chodzi o poziom prowadzonych zajęć i poziom wykształcenia studentów – nie wierzcie w stereotypy, jakoby studenci niestacjonarni się nie uczyli albo tylko „odbębniali zajęcia po papierek”. Tutaj wszystko zależy od trzech elementów: od uczelni, od wykładowców i (przede wszystkim!) od samych studentów.
Jeśli więc nie pracujesz, masz dość elastyczny czas pracy, wyrozumiałych przełożonych lub jesteś swoim własnym szefem – studia stacjonarne jak najbardziej mogą Ci odpowiadać. Jeśli natomiast w tygodniu roboczym Twój grafik pracy jest dość sztywny, masz obowiązki ograniczające Twój czas wolny jedynie do weekendów albo zwyczajnie łatwiej Ci się skupić za jednym razem na jednej rzeczy – studia niestacjonarne okażą się lepszym rozwiązaniem.
WYBIERAJ BEZ OBAW
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak wybrać – nie martw się. To normalne i zrozumiałe, wybierasz przecież studia i swoją ścieżkę życiową, a nie pomidory do sałatki. Masz prawo się zastanawiać, wahać, analizować. Pamiętaj, że chętnie Ci pomożemy w podjęciu decyzji – nasze Biuro Rekrutacji w Collegium Balticum jest świetne w omawianiu pomysłów, planów i marzeń przyszłych studentów. Przyjdź i zapytaj – dowiesz się wielu szczegółów o dietetyce, pedagogice, kosmetologii, bezpieczeństwie wewnętrznym czy pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej; o studiach licencjackich, magisterskich i jednolitych, stacjonarnych i niestacjonarnych. Możesz pogadać z naszymi specami od rekrutacji, możesz spotkać się z menadżerami kierunków albo wykładowcami. Studia w Collegium Balticum możesz sobie przymierzyć – tak jak przymierzasz strój na wyjątkowo ważną okazję. W końcu chodzi o Ciebie – i o Twoje studia. Pamiętamy o tym przez cały czas 🙂