16/11/2022

Mogłoby się wydawać, że stosunkowo niedawno robienie makijażu stało się dla naszego społeczeństwa niemal tak ważne, jak mycie zębów. Nie jest to jednak czynność w pełni współczesna — już w starożytności Egipcjanie korzystali z barwników naturalnego pochodzenia, aby podkreślić nimi niektóre części twarzy, w szczególności usta oraz oczy. Od tamtego czasu wiele się zmieniło — nie tylko techniki malowania się, lecz także same produkty do makijażu. Dowiedz się więcej o kierunku Kosmetologia oraz które produkty są warte stosowania, a które lepiej omijać szerokim łukiem w poniższym artykule.

Poznaj kluczową zasadę wyboru kosmetyków do makijażu

W ostatnich latach drogerie wręcz zalewają nas licznymi kosmetykami do makijażu, namawiającymi do zakupu kolorowymi, błyszczącymi opakowaniami oraz obietnicami spektakularnych efektów. Podczas wybierania produktów do makijażu zachowaj zdrowy rozsądek, który z pewnością uchroni Cię przed kupieniem niesprawdzonych kosmetyków, a co za tym idzie, zmarnowaniem pieniędzy. Kluczem do sukcesu w tym wypadku jest świadomość, a więc wiedza dotycząca tego, które produkty do makijażu będą dla Ciebie odpowiednie. Co to dokładnie znaczy?

Otóż, okazuje się, że musisz dobrać pod swój typ cery nie tylko produkty do pielęgnacji twarzy, lecz także te służące do makijażu. To właśnie tym kryterium powinnaś przede wszystkim kierować się podczas ich wybierania, aby kondycja Twojej skóry nie pogorszyła się, a nałożone na nią produkty ładnie się prezentowały. Jeżeli więc np. nie użyjesz kosmetyku do makijażu przeznaczonego do cery tłustej, choć takowej właścicielką jesteś, możesz spodziewać się m.in. zapchanych porów, wysypu wyprysków, nadprodukcji sebum — a więc pogłębienia niedoskonałości, które przeważnie ją dotykają. Gdy wystąpią, makijaż z pewnością nie będzie na nich dobrze wyglądał.

Kosmetyki do makijażu — co potrzebne?

  • Baza pod makijaż

Jednym z produktów, który warto zastosować na początku wykonywania make-upu jest baza pod makijaż (primer). Pierwsze tego rodzaju kosmetyki miały tylko jedną funkcję, czyli przedłużanie trwałości nakładanych na nią produktów. Obecnie bazy pomagają także m.in. wyrównać koloryt skóry, nawilżyć ją, wygładzić bądź zmatowić. To, które z tych zadań realizuje dany kosmetyki zależy oczywiście od jego składu. Po nawilżającą bazę pod makijaż powinny sięgać osoby o cerze suchej, po matującą właścicielki skóry tłustej. Jeśli na Twojej twarzy są widoczne niedoskonałości, zdecyduj się na użycie bazy korygującej. Natomiast rozświetlająca sprawdzi się zwłaszcza na specjalne okazje. To dzięki niej Twoja cera uzyska witalny, młodzieńczy wygląd. Bazę nakłada się na krem na dzień w ilości ziarnka grochu od środka twarzy do zewnątrz przy użyciu czystych palców bądź mokrej gąbeczki do makijażu.

  • Podkład

Podkład to kosmetyk, którego z pewnością nie może zabraknąć wśród Twoich produktów do makijażu. Dzięki niemu jeszcze bardziej wyrównasz koloryt skóry, wygładzisz ją oraz zatuszujesz niedoskonałości. Obecnie na rynku możesz znaleźć podkłady, które służą również do wzbogacania cery witaminami i innymi wartościami odżywczymi. Warto wybierać tego rodzaju kosmetyki, ponieważ mogą stanowić świetnie uzupełnienie pielęgnacji twarzy. Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor samego podkładu, ale także jego pigment. Przed zakupem zobacz, na tle której kartki żółtej czy różowej będziesz lepiej się prezentować. Od tego zależy, czy wybierzesz podkład o chłodnym odcieniu (z różowym pigmentem), czy ciepłym (z żółtym pigmentem).

  • Konturowanie — rozświetlacz, bronzer, róż

Konturować czy nie konturować — oto jest pytanie! Decyzja zależy tak naprawdę od Ciebie i tego, ile czasu chcesz poświęcić na wykonanie makijażu oraz jak dobrze czujesz się w technice konturowania. Z pewnością nie jest to obowiązkowy punkt make-upu każdej kobiety, lecz zdecydowanie warto rozważyć wprowadzenie go do codziennego makijażu. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom, możesz pięknie wyeksponować rysy swojej twarzy, m.in. kości policzkowe, czoła, nos oraz żuchwę.

Wybierając rozświetlacz, zastanów się bądź bezpośrednio sprawdź, który odcień będzie najlepiej pasował do twojego typu urody. Rozświetlacze w chłodnych barwach doskonale wpiszą się w makijaż kobiety o cerze bladej z żółtą tonacją, natomiast egzemplarze w ciepłej palecie barw — kobiet z ciemniejszą karnacją oraz z różową tonacją. Rozświetlacz powinien znaleźć się wszędzie tam, gdzie naturalnie pada światło na twarz, np. na najwyższych punktach policzków, na czubku nosa, nad górną wargą.

Podczas kupna bronzera kieruj się nie tylko intensywnością jego pigmentu, lecz także odcieniem, przy czym zasada dopasowania chłodnych i ciepłych tonacji bronzera do typu urody pozostaje taka sama, jak w razie rozświetlacza. Nakładaj go wszędzie tam, gdzie na Twojej twarzy naturalnie pada cień, aby wyeksponować wszystkie ostre linie. Dzięki temu Twoja buzia będzie wyglądać na szczuplejszą.

Najwięcej swobody w wyborze mamy podczas decydowania się na dany model różu. Najbezpieczniejszą opcją jest nakładanie różu, którego kolor jest najbardziej zbliżony do Twojego naturalnego rumieńca. Nie bój się jednak eksperymentować z bardziej szalonymi barwami, np. pomarańczami, bladymi, chłodnymi różami oraz intensywnymi czerwieniami. Jeśli postanowisz pomalować się jednym z nich, pamiętaj, aby przede wszystkim nie gryzły się z ewentualnym makijażem oczu. To, czy dany odcień różu będzie współgrał z Twoim typem urody, najlepiej ocenić po prostu metodą prób i błędów.

Kosmetyki do konturowania możesz spotkać w formie pudru, płynu oraz musu w sztyfcie. To, na jaką się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Nakładaj je przy pomocy pędzli do makijażu lub gąbeczek dołączonych do nich w zestawie.

  • Makijaż oczu — cienie, tusze do rzęs, eyelinery, kredki do oczu

Niemniej ważnym etapem codziennego make-upu jest makijaż oczu. Możesz jedynie ograniczyć się do zaznaczenia powiek cieniem z palety barw neutralnych, np. cieniem w kolorze kawy z mlekiem oraz podkreślenia rzęs maskarą. Pamiętaj, aby wybierać takie tusze do rzęs, które dobrze oddzielą każdą z nich, wydłużą je oraz podkręcą. Jeżeli tusz skleja rzęsy ze sobą i zostawia na nich grudki, koniecznie z niego zrezygnuj.

Jeśli chodzi o cienie do powiek, możliwości jest nieskończenie wiele. Na rynku dostępnych jest wiele palet, zawierających najróżniejsze cienie — od matowych, po brokatowe, od kolorów nude po wszystkie kolory tęczy. To, na zastosowanie których się zdecydujesz powinno być przede wszystkim podyktowane tym, gdzie chcesz się w nich pokazać. Możesz kierować się także zasadą dopasowywania barwy cieni do powiek do koloru swoich oczu. Nakładaj je specjalnymi pędzlami do makijażu. Jeżeli używasz cieni błyszczących, brokatowych, pokuś się o nałożenie ich palcem, gdyż wydobędziesz z nich o wiele więcej pigmentu.

Eyeliner to kosmetyk, który opcjonalnie możesz dodać do swojego codziennego makijażu. Najbardziej popularnymi modelami są te w kolorze czarnym, jednakże obecnie możesz napotkać w drogeriach również złote, srebrne, niebieskie, różowe, brązowe. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym kosmetykiem, wybierz aplikator w formie markera, gdyż najłatwiej zapanować nad jego ruchami. Dopiero z czasem możesz skusić się na wymagający większej zręczności eyeliner w pędzelku. Pamiętaj, aby styl rysowanej przez Ciebie kreski był dopasowany do kształtu Twojego oka. Dobrze używać razem z eyelinerem białej kredki do oczu na linii wodnej dolnej części oka — dzięki temu powiększysz je optycznie. Obecnie raczej odchodzi się od obrysowywania obu linii wodnych kredką czarną bądź w innym kolorze.

  • Makijaż ust — pomadka, błyszczyk czy szminka? A co z konturówką?

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu minimalistycznego makijażu, śmiało sięgnij po przezroczystą pomadkę. Najlepiej gdy będzie to kosmetyk wartościowy pod względem składu, ponieważ zaopiekuje się należycie kondycją naszych ust. Używaj jej zwłaszcza jesienią oraz zimą, kiedy to chłodne powietrze sprawia, że nasze usta są często spękane.

To, czy zdecydujesz się na błyszczyk lub zwykłą szminkę (również w modnej ostatnio wersji matowej), zależy głównie od Twoich preferencji, ale też od całości make-upu — makijaż ust nie powinien się z nim gryźć nie tylko pod względem koloru, lecz także efektu wykończenia. Jeśli sięgniesz po szminkę, koniecznie użyj wcześniej konturówki, szczególnie gdy będzie to matowa pomadka. Dlaczego? Konturówka pomoże Ci zarówno nałożyć precyzyjnie kosmetyk (łatwiej nie wyjedziesz za linię ust), jak i optycznie powiększy usta, dzięki podkreśleniu rys ich krawędzi. Wszystkie produkty do ust najlepiej nakładać od wewnętrznej strony do kącików.

  • Makijaż brwi — czy można go pominąć?

Nie są się ukryć, że brwi w przeciągu ostatnich kilku lat zaczęły być w centrum uwagi. Obecnie zadbane brwi to must have codziennej pielęgnacji. Z tego względu na rynku pojawiło się bardzo dużo kosmetyków, które można do nich zastosować — od wosków, mydełek, żeli, do stylizacji, po kredki, pisaki, cienie, tusze, pudry. Naprawdę jest w czym wybierać i zdecydowanie trudno zdecydować się na konkretne produkty. Nasza rada? Pozwól sobie na odrobinę zabawy nie tylko z samym kształtem brwi, lecz także ułożeniem włosków oraz kosmetykiem kolorystycznym. Dzięki temu odnajdziesz w końcu styl makijażu brwi, który najbardziej pasuje do Twojej twarzy oraz włosów.

Temat wykonywania makijażu oraz tego, jakie kosmetyki do makijażu warto stosować jest niczym studnia bez dna. Dlatego też zaprezentowana w tym artykule wiedza to jedynie przedsmak oraz wprowadzenie do kolejnych technik szeroko wykorzystywanych w gabinetach kosmetologicznych. Jeżeli chcesz ją posiąść i stać się specjalistą w dziedzinie makijażu, nie czekaj — zrób krok w stronę Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum, a będzie to krok ku rozwoju oraz lepszej przyszłości!

Kosmetologia – studia Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum

Akademia Nauk Stosowanych Collegium Balticum zaprasza na studia kosmetologii pierwszego stopnia pod patronatem znanej makijażystki Agnieszki Szeremety! Dzięki nam będziesz pracować z takimi specjalistami jak dermatolodzy, technicy farmaceutyczni czy technicy kosmetologiczni. Na zajęciach poznasz tajniki opóźniania zewnętrznych oznak starzenia się skóry, a także receptury wielu preparatów kosmetycznych. Ponadto zyskasz kompleksową wiedzę na temat zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. Dlaczego jeszcze warto nas wybrać? Zapewniamy swoim studentom podwyższenie kwalifikacji, oferując webinary dotyczące pielęgnacji twarzy oraz makijażu, a także aż 2 specjalności do podjęcia w toku nauczania – podologię oraz SPA i odnowę biologiczną. Z nami zostaniesz wysoce wyspecjalizowanym kosmetologiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content