07/02/2023

Z roku na rok widać, jak zmieniają się trendy na rynku edukacyjnym w Polsce. Coraz więcej studentów decyduje się na zakończenie edukacji po studiach I stopnia, uzyskując tytuł inżyniera bądź licencjata. Jednocześnie mniejszym zainteresowaniem cieszą się studia II stopnia dające tytuł magistra i otwierające furtkę do dalszej kariery naukowej. Dlatego warto wiedzieć, na co się decydować – czy inwestować czas w kolejne semestry nauki na studiach magisterskich, czy może wybrać studia podyplomowe, dające konkretną wiedzę w danym zakresie.

Zakończenie studiów i rozwój kariery zawodowej

Współcześnie widać szerzący się trend, że młode osoby, które zakończyły pierwszy etap edukacji wyższej, nie zamierzają jej kontynuować, a od razu chcą podjąć pracę w zawodzie. Wykształcenie wyższe, jakie uzyskały, jest dla nich wystarczające i nie odczuwają obecnie potrzeby kontynuowania tej ścieżki bez jednoczesnego zdobywania cennego doświadczenia w konkretnym fachu. Niektóre osoby znajdują atrakcyjne zatrudnienie na etacie, inne wybierają niezależność i otwierają własne firmy.

Taka decyzja jest świetnym sposobem na to, by nie tylko zdobyć w praktyce potrzebne kompetencje, ale także zarobić na własne utrzymanie. Często okazuje się, że pracodawcy nie patrzą na to, czy uzyskane wykształcenie wyższe jest pełne, czy nie. Dla nich wystarczający jest fakt posiadanych umiejętności i chęci rozwoju oraz zaangażowania się w wykonywaną pracę. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że sytuacja dotycząca rynku pracy jest dynamiczna i obecny trend nie oznacza, że za jakiś czas coś się nie zmieni i pracodawcy będą rzeczywiście oczekiwać studiów magisterskich czy podyplomowych. Dobrze jest zachować czujność i obserwować rynek, szczególnie że dziś możliwości co do edukacji jest naprawdę wiele.

Wybór studiów magisterskich – dlaczego warto?

Utarło się, że “normalnym” tokiem edukacji wyższej jest podjęcie studiów magisterskich od razu po licencjackich czy inżynierskich. Zdecydowanie uniknięcie zbędnej przerwy w nauce i możliwość pogłębiania wiedzy stanowią ogromne atuty, które przemawiają za takim wyborem. Szczególnie jeśli zależy nam na podjęciu kariery naukowej. Dyplom magisterski stanowi wymóg, aby aplikować na doktorat i pracować na uczelni. Ponadto istnieją takie kierunki, które są jednolite i w ich przypadku należy studiować przez 5 lat bez przerwy na dwa różne stopnie.

Warto zauważyć, że w większości przypadków uczelni prywatnych studia magisterskie są płatne. Oczywiście, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Wiele osób, które zamierza połączyć pracę ze studiami, wnioskuje o indywidualny tok nauczania, by z łatwością pogodzić wszystkie zobowiązania. To także jest ogromną korzyścią i sposobem na spokojną głowę.

Wybór studiów podyplomowych – największe korzyści

Także i studia podyplomowe nie pozostają w tyle i oferują sporo zalet. Przede wszystkim można je podjąć zarówno po skończeniu pierwszego, jak i drugiego stopnia edukacji wyższej. Co ciekawe, niektóre uczelnie dopuszczają podjęcie takich studiów jeszcze w trakcie kończenia licencjatu, jeśli spełni się warunek, że podyplomówka zakończy się po obronie studiów I stopnia. To idealny wybór dla wszystkich osób, które tak naprawdę nie wiedzą jeszcze, co chcą robić w życiu zawodowym i poszukują różnorodnych form rozwoju. Studia podyplomowe dają taką możliwość, ponieważ nastawione są na zdobycie konkretnej wiedzy – teoretycznej i praktycznej – w danym obszarze. Przy tym wyposażają studentów w umiejętności, które są bardzo przydatne do podjęcia pracy.

Sporym atutem wyboru podyplomówki online jest również forma nauczania – najczęściej to weekendowe zjazdy, które nie kolidują z pracą, a ponadto liczba semestrów jest mniejsza niż w przypadku studiów magisterskich. Dodatkowo od czasów pandemii sporo uczelni zdecydowało się na formę hybrydową bądź zdalną nauczania, dzięki czemu komfort studiowania znacznie wzrósł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content