Każdy student wie, że aby otrzymać tytuł licencjata trzeba przygotować pracę dyplomową i ją obronić. Jednak, kiedy rozpoczyna się trzeci rok nauki w szkole wyższej, pojawia się naglące pytanie: jak się pisze licencjat?
Ogrom tego wyzwania może przerazić. W końcu przygotowanie dyplomówki to nie jest sprawa na jedną noc (choć niektórzy twierdzą, że dali radę w takim ekspresowym tempie). Pisanie pracy licencjackiej przypomina maraton, ponieważ trzeba przejść przez wiele etapów, aby dotrzeć do mety.
Przyjrzyjmy się więc każdemu po kolei, a okaże się, że to wcale nie jest czarna magia!
Pierwszym krokiem jest zapisanie się do grupy seminaryjnej. Osoba, która ją prowadzi, zazwyczaj też będzie promotorem swoich studentów. Taki wykładowca ma za zadanie pomagać oraz doradzać im podczas pisania pracy, ale bądźmy szczerzy — są świetni i beznadziejni promotorzy. Zanim zarejestrujesz się do grupy, popytaj absolwentów, kogo polecają, kto jest bardziej prostudencki, a kto w ogóle nie interesuje się pracami swoich kursantów.
Następnie, w porozumieniu z prowadzącym, ustal temat, który chcesz zbadać. Pamiętaj, że przez najbliższy rok będziesz czytał, myślał i pisał o tym jednym zagadnieniu, więc najlepiej, żeby było ciekawe i w miarę nieskomplikowane.
Przygotuj konspekt i bibliografię
Tak jest — pisanie pracy nie zaczyna się od pisania pracy. Pisanie zaczyna się od stworzenia planu.
Gdy ustalisz temat, odnajdź parę książek i artykułów naukowych, które się nim zajmują. Sprawdź, co już napisano do tej pory i co mógłbyś dodać od siebie (ale mierz siły na zamiary — w grę wchodzą tylko proste badania). Przemyśl swój plan, a potem stwórz konspekt, czyli spis czynności do wykonania. Dzięki niemu nie zgubisz drogi i zawsze będziesz wiedzieć, co dalej.
Pamiętaj, żeby skonsultować konspekt i bibliografię z promotorem! Musisz uzyskać jego akceptację, aby kontynuować.
Napisz rozdziały i przeprowadź badania
Kiedy już złapiesz wiatr w żagle, wszystko pójdzie łatwo.
Rozdział teoretyczny to must have każdej pracy dyplomowej. W tym miejscu opisujesz najważniejsze rzeczy, które do tej pory zostały powiedziane na temat, jaki wybrałeś. Najważniejszym wyzwaniem jest jednak uniknięcie plagiatu — system sprawdza bowiem każdy licencjat przed obroną. Dlatego wszystko należy pisać własnymi słowami.
Następnie, zależnie od planu, przygotowujemy i przeprowadzamy odpowiednie badania. Opisać je należy w rozdziale metodologicznym.
Na końcu, paradoksalnie, piszemy wstęp oraz zakończenie. Całość musi jeszcze sprawdzić promotor, a później praca trafia do systemu uczelni. I, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kończymy przygodę z pracą licencjacką.
Jak napisać pracę magisterską?
Udało Ci się przejść przez studia pierwszego stopnia i jesteś na drugim stopniu? Gratulacje! Praca magisterska nie powinna sprawić Ci problemu (a przynajmniej w teorii…). Studiujesz kierunek jednolity? W takim razie to najprawdopodobniej pierwsze Twoje spotkanie z pisaniem dyplomówki. Nie martw się — z nami nie zginiesz!
W pierwszej część tekstu, tłumaczyliśmy jak napisać licencjat. Proces pisania magisterki jest praktycznie taki sam, choć obie prace nieco się różnią. Na co więc uważać, żeby nie popełnić błędów? Wyjaśnienia poniżej.
Czym się różni magisterka od licencjatu?
Przede wszystkim praca przygotowywana na koniec studiów drugiego stopnia musi być dłuższa. Konkretna objętość zależy od wymogów uczelni oraz promotora, ale najczęściej jest to około 60 stron. Czy to znaczy, że trzeba „lać wodę”? Nie — po prostu praca magisterska powinna podejmować trudniejszy temat, a więc automatycznie się wydłuża.
Kolejna różnica to konieczność napisania części badawczej. W licencjacie jest to element, który w ostateczności można pominąć, a większy nacisk położyć na części teoretycznej. Magisterka jednak wymaga przeprowadzenia badań, np. kwestionariuszowych, eksperymentalnych, studium przypadku. To dobry moment, żeby zrealizować swój ambitny pomysł, tym bardziej, że ta praca powinna być twórcza, wynikać z przemyśleń studenta, a nie tylko podsumowywać dostępną bibliografię.
Przepis na sukces
Kolejne etapy pisania magisterki zakładają:
- znalezienie promotora oraz tematu,
- przygotowanie bibliografii oraz konspektu pracy,
- uzyskanie akceptacji promotora,
- napisanie części teoretycznej,
- przeprowadzenie badań i napisanie części badawczej,
- napisanie wstępu i zakończenia.
W tym miejscu ważna uwaga: praca magisterska może być kontynuacją pracy licencjackiej, o ile promotor wyrazi na to zgodę. W praktyce jednak to niebezpieczny pomysł, ponieważ wykorzystanie wcześniejszego tekstu zostanie uznane w systemie za plagiat.
Największe wyzwanie? Metodologia
Jak już ustaliliśmy, praca magisterska musi być pracą badawczą. Jednak, żeby przystąpić do badań, czy to ankietowych czy eksperymentalnych, należy przygotować ich metodologię.
Co to takiego? To opis celu badań oraz narzędzia, które zostało użyte do pomiaru, np. kwestionariusza. Tutaj musimy wypisać pytania i hipotezy badawcze, techniki użyte do analizy, przebieg badań. Część ta powinna stać na najwyższym merytorycznym poziomie, ponieważ stanowi clue magisterki.
Warto przeczytać kilka artykułów naukowych, żeby mieć pojęcie, jak taka część powinna wyglądać. W razie kłopotów promotor jest osobą, która będzie w stanie doradzić odpowiedni kierunek.
Powodzenia!