Po czym rozpoznać profesjonalny gabinet kosmetyczny? Po tym, że przestrzega wszystkich zasad bezpieczeństwa!
Zdrowie to nie żart. Specjaliści kosmetologii doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przyjmując klientki i klientów zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich warunków, które nie stwarzają ryzyka infekcji, urazów, zatrucia czy uszczerbku na zdrowiu. Nie chodzi bowiem tylko o nieudany zabieg, ale o poważne konsekwencje!
Jakie są podstawowe zasady higieny i w jaki sposób zaopatrywać gabinet? Przypominamy poniżej!
1. Poprawna sterylizacja narzędzi, sprzętów i materiałów
Arsenał preparatów myjących to absolutny must have w każdej placówce, która przeprowadza zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii: płyny, koncentraty, proszki, chusteczki. Wszystkie narzędzia i sprzęt powinny mieć swój dedykowany środek dezynfekujący, odpowiedni do danego materiału, tak, aby go nie zniszczyć. Należy myć, dezynfekować oraz sterylizować każde narzędzie wielokrotnego użytku – zawsze po jego użyciu.
Jednocześnie przypominamy: nie wolno używać narzędzi jednorazowych więcej niż jeden raz! Zużyte produkty bezwzględnie wyrzucamy.
2. Poprawne mycie dłoni
Każdy pracownik zobowiązany jest do regularnego mycia rąk – po i przed każdym zabiegiem – zgodnie z instrukcją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która powinna wisieć przy umywalce. Obowiązkowym etapem jest osuszenie dłoni jednorazowym papierowym ręcznikiem.
Po umyciu od razu należy zdezynfekować skórę odpowiednim preparatem – każdy palec osobno po obu stronach dłoni.
3. Poprawna dezynfekcja powierzchni
Cały gabinet również musi być regularnie czyszczony. Mowa tutaj nie tylko o salach zabiegowych, ale także recepcji, korytarzach, poczekalni oraz, przede wszystkim, łazienkach. Codziennie dezynfekować należy blaty, fotele, meble i klamki, ponieważ to właśnie tam czają się drobnoustroje. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które dedykowane są tym powierzchniom.
4. Używanie środków ochrony osobistej
Odpowiednie jednorazowe rękawiczki należy stosować w trakcie wszystkich zabiegów, a w szczególności takich, podczas których dochodzi do przecięcia i nakłucia skóry – tutaj bezwzględnie trzeba sięgnąć po rękawiczki lateksowe. Uwaga! Używanie ich nie zwalnia z konieczności regularnego mycia rąk.
Dodatkowo w gabinecie powinny być dostępne fartuchy, kombinezony ochronne, maseczki i przyłbice.
Jeśli chcesz mieć pewność, że zdobędziesz odpowiednie przygotowanie do zawodu kosmetologa, sprawdź studia na Collegium Balticum – to tam zyskasz doświadczenie podczas praktyk w nowoczesnych laboratoriach i i gabinetach: https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/kosmetologia/