08/12/2023

Czy Twoje dziecko często chodzi na palcach? A może nie lubi warzyw i owoców tylko w kolorze czerwonym? Jeśli obserwujesz u swojego malucha podobne zachowania, to mogą być zaburzenia integracji sensorycznej!

Integracja sensoryczna, w skrócie SI, to zdolność do prawidłowego odbierania i przetwarzania informacji zmysłowych. W przypadku dzieci z zaburzeniami SI (ale również w ramach wsparcia maluchów bez zaburzeń) niezbędne jest angażowanie pociechy w zabawy sensoryczne. Oto kilka propozycji dla rodziców!

Ile mamy zmysłów?

Wbrew pozorom, to pytanie nie jest oczywiste. Wiadomo, że wyróżniamy zmysły:

  • wzroku,
  • słuchu,
  • węchu,
  • smaku,
  • dotyku.

Ale to nie wszystko, ponieważ posiadamy także zmysł równowagi, zwany przedsionkowym, oraz zmysł czucia głębokiego, zwanego propriocepcją. Nasz mózg w każdej chwili odbiera zatem aż siedem rodzajów informacji sensorycznych. To właśnie tam te bodźce są porządkowane i przetwarzane, aby reakcja ze strony organizmu była zawsze odpowiednia. Przykładowo: na potknięcie reagujemy gwałtowną zmianą równowagi, a wielokolorowe przedmioty wzbudzają naszą ciekawość.

Mózg malucha dopiero uczy się analizy bodźców sensorycznych, dlatego tak ważne jest, aby pobudzać komórki nerwowe do pracy za pomocą odpowiednich zabaw – w ten sposób wykształcają się nowe połączenia neuronalne, a dziecko rozwija się w sposób harmonijny ruchowo, intelektualnie oraz emocjonalnie.

Co może zrobić rodzic?

Bardzo dużo daje dziecku już zwykła zabawa z najbliższymi. Zabawy sensoryczne są doskonałym sposobem na rozwój mowy, percepcji wzrokowej i słuchowej, prawidłowego napięcia mięśniowego, a także rozbudzenie w maluchu ciekawości świata.

Aktywność powinna być dostosowana do wieku dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że absolutnie nie trzeba kupować drogich zabawek – wystarczy to, co mamy w kuchni. I jeszcze jedna porada: nie bójmy się bałaganu!

Lista propozycji

  1. Skakanie na piłce i trampolinie.
  2. Zabawa masą plastyczną: ciastoliną, masą solną.
  3. Malowanie palcami.
  4. Zabawa substancjami o różnej fakturze: sypkim ryżem, mąką, cukrem. Warto uszyć dla dziecka woreczki sensoryczne, do których wsypiemy te materiały.
  5. Zgniatanie folii bąbelkowej.
  6. A zabawa jedzeniem, choć nieelegancka, pozwala dziecku oswoić się z nowymi pokarmami.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka nadwrażliwość na konkretne materiały i substancje, to mogą być objawy zaburzeń SI. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady terapeuty integracji sensorycznej, czyli osoby, która ukończyła specjalistyczne studia kwalifikacyjne, takie jak studia podyplomowe na Collegium Balticum: https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/integracja-sensoryczna/

Zobacz również
Skip to content