13/09/2024

Retinol to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych składników aktywnych w kosmetykach przeciwstarzeniowych. I nic dziwnego! Jego skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe. Dzisiaj uważa się go że jest to jeden z najlepiej przebadanych składników w pielęgnacji skóry. Retinoidy są cenione nie tylko za swoje właściwości przeciwstarzeniowe, ale także za zdolność do poprawy tekstury skóry, redukcję przebarwień, czy leczenie trądziku.

Warto jednak pamiętać o tym, że wprowadzanie retinoidów do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej może wiązać się z wystąpieniem tak zwanej reakcji retinoidalnej, która dla wielu osób jest nieoczekiwanym i bardzo nieprzyjemnym efektem ubocznym. Jak zatem bezpiecznie wprowadzać retinol do swojej codziennej pielęgnacji?

Czym jest reakcja retinoidalna i dlaczego do niej dochodzi?

Zaczerwienienie, uczucie pieczenia, swędzenie, suchość skóry, a nawet drobne wypryski. To jedne z najczęstszych konsekwencji nieodpowiedniego stosowania kosmetyków z retinolem. Reakcja retinoidalna może wystąpić kilka dni po zastosowaniu preparatu

Czym jest reakcja retinoidalna i dlaczego występuje?

To naturalna reakcja naszej skóry na wysokie stężenia witaminy A. Objawy mogą utrzymywać się od kilku dni, do nawet kilku tygodni, a ich intensywność zależna jest od kondycji skóry i stężenia retinolu w kosmetyku. W tym miejscu warto podkreślić, że kurację retinoidami zawsze należy wdrażać stopniowo. W pierwszych fazach budujemy tak zwaną tolerancję skóry na składniki aktywne. Kuracji retinolem nie powinniśmy rozpoczynać od wysokich stężeń, a pomiędzy pierwszymi aplikacjami kosmetyku zaleca się stosowanie kilkudniowych przerw.

Stało się! Moja skóra po zastosowaniu kosmetyku z retinolem jest zaczerwieniona, piecze i swędzi. Co robić? 

W takiej sytuacji przede wszystkim nie należy panikować. Reakcja retinoidalna jest dość powszechnym zjawiskiem, a podejmując odpowiednie kroki, możemy skutecznie zaradzić nieprzyjemnym objawom. Co zatem robić?

1. Odstaw kosmetyk

    Po pierwsze: należy niezwłocznie przerwać kurację i dać swojej skórze czas na regenerację. Zazwyczaj wystarczy już kilka dni przerwy, aby skóra mogła się uspokoić i zacząć się regenerować. Jeśli reakcja jest bardzo silna, rozważ dłuższą przerwę lub całkowite odstawienie produktu na dłuższy czas.

    2. Nawilżaj skórę i podaruj jej ukojenie

      Po drugie: nawilżanie to podstawa. Skóra po reakcji retinoidalnej wymaga szczególnej opieki i środków łagodzących. Warto zastosować preparaty z aloesem, panthenolem, alantoiną czy kwasem hialuronowym. To czego warto unikać, to remów, które mogą dodatkowo zatykać pory oraz kosmetyków z alkoholem i zapachami, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę. Nakładaj krem nawilżający na twarz kilka razy dziennie, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiec nadmiernemu przesuszeniu twarzy.

      3. Pamiętaj o tym, aby unikać słońca

        Stosując retinoidy warto pamiętać również o tym, że zwiększają one wrażliwość skóry na promienie UV, które mogą nasilać podrażnienia. Chroń zatem podrażnioną skórę przed słońcem i koniecznie stosuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższym). Unikaj również przebywania na słońcu w godzinach jego największej aktywności. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa nie tylko w przypadku reakcji retinoidalnej, ale przez cały okres stosowania kosmetyków z retinolem.

        4. Oczyszczaj skórę tylko delikatnymi preparatami

        Oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji skóry. W czasie stosowania kuracji retinolem należy postawić na delikatne i naturalne żele do mycia twarzy, które nie zawierają agresywnych substancji myjących. Najlepiej sprawdzą się preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej, które delikatnie oczyszczają, nie uszkadzając bariery hydrolipidowej skóry. Absolutnie unikaj również mydeł i peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażnić skórę.

        5. Unikaj drapania i pocierania skóry

          Reakcja retinoidalna może powodować silne swędzenie, jednak staraj się unikać drapania i pocierania skóry. Może to wpływać na opóźnienie gojenia skóry. Odczuwasz duży dyskomfort? Nałóż na skórę zimny kompres, który przyniesie natychmiastową ulgę, pomoże złagodzić świąd i zmniejszyć zaczerwienienie. 

          Co jeśli reakcja retinoidalna jest wyjątkowo nasilona?

          Co jednak robić, jeśli nieprzyjemne objawy nie ustępują i są wyjątkowo nasilone? W takiej sytuacji rozważ konsultację z dermatologiem lub kosmetologiem, który może zalecić stosowanie miejscowych kremów sterydowych lub innych preparatów, które przyspieszą regenerację Twojej skóry.

          Zobacz również
          Skip to content