Na czym polega indywidualna organizacja studiów?
Studenci, którzy zaliczyli pierwszy semestr studiów, lub przenieśli się z innej uczelni i zaliczyli co najmniej jeden semestr, a także:
- osiągają bardzo dobre wyniki w nauce,
- samotnie wychowują dzieci,
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,
- studiują drugi kierunek,
- przewlekle chorują,
- opiekują się obłożnie chorym członkiem najbliższej rodziny,
- przedstawią inne, bardzo ważne przyczyny,
mogą złożyć wniosek do Kierownika Biura Obsługi Studenta (BOS) o indywidualną organizację studiów (IOS). Taka organizacja studiów polega na realizowaniu obowiązującego programu kształcenia według indywidualnej organizacji przebiegu studiów oraz indywidualnych sposobów uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów. O tym, że student uzyskał zgodę na IOS należy powiadomić wykładowców na pierwszych zajęciach danego semestru. Prowadzący zajęcia może zwolnić studenta z obowiązku uczestnictwa w zajęciach w wymiarze do 50% godzin. Student realizujący studia na zasadach indywidualnych ustala z prowadzącym zajęcia częstotliwość i sposób uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz formy realizowania obowiązków. Zastosowanie IOS nie zwalnia studenta z obowiązku uzyskania zaliczeń i składania egzaminów w terminach określonych w organizacji roku akademickiego. Studenci kształcący się według IOS ustalają z prowadzącymi zajęcia terminy zaliczeń i egzaminów i przedstawiają je do akceptacji dziekana.
Kiedy i gdzie można przedłużyć ważność legitymacji?
Legitymacje studenckie są ważne: do 30 października lub do 30 marca. Przedłużenie terminu ważności następuje po uzyskaniu wpisu na kolejny semestr. Studenci, którzy zostali skreśleni z listy nie mogą przedłużyć ważności legitymacji nawet wówczas, gdy zamierzają wrócić na studia. Studenci przebywający na urlopie zachowują prawo do posiadania ważnej legitymacji studenckiej.
Jakie są konsekwencje niezaliczenia przedmiotu po sesji egzaminacyjnej?
Student, który nie zaliczył przedmiotu/przedmiotów podczas sesji egzaminacyjnej może uzyskać zaliczenie lub zdać egzamin podczas sesji poprawkowej. Jeżeli tak się nie stanie wówczas student może:
– być wpisany na kolejny semestr z deficytem do 10 punktów ECTS,
– poprosić w warunkowy wpis na kolejny semestr,
– poprosić o zgodę na powtórzenie przedmiotu lub semestru,
– zostać skreślony z listy studentów.
W każdym semestrze student musi zaliczyć przedmioty wynikające z programu studiów, które mają przypisane punkty ECTS będące miarą średniego nakładu pracy osoby uczącej się niezbędne do uzyskania zakładanych efektów kształcenia. W każdym semestrze student powinien zdobyć 30 punktów ECTS.
Student, który zaliczył przedmioty wynikające z programu studiów i uzyskał minimum 25 punktów ECTS zostaje wpisany na kolejny semestr. Student, który nie zaliczył semestru w określonym terminie i nie uzyskał co najmniej 25 punktów ECTS może ubiegać się o wpis warunkowy na kolejny semestr. Student, zobowiązany jest złożyć podanie i uzyskać zgodę dziekana na warunkowy wpis na semestr. Student zachowuje prawa studenta z tym, że prawo do świadczeń pomocy materialnej przysługuje tylko w wypadkach określonych w regulaminie tych świadczeń. Natomiast student, który nie zaliczył semestru i nie uzyskał co najmniej 15 punktów ECTS może ubiegać się o powtarzanie semestru.
Ile czasu trwa rozpatrywanie podań?
Wszystkie podania rozpatrywane są na bieżąco, a maksymalny czas uzyskania odpowiedzi wynosi 14 dni.
Ile czasu trwa przygotowywanie dyplomu ukończenia studiów i świadectwa ukończenia studiów podyplomowych?
Dyplomy potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub magistra wydawane są w ciągu maksymalnie 30 dni roboczych od daty egzaminu dyplomowego. Po pozytywnie zdanym egzaminie dyplomowym absolwent otrzymuje zaświadczenie potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych, które jest ważne do chwili uzyskania świadectwa.
Jakie są konsekwencje niezłożenia w terminie pracy dyplomowej?
Student zobowiązany jest złożyć pracę dyplomową do ostatniego dnia sesji poprawkowej w ostatnim semestrze studiów. Złożenie pracy dyplomowej stanowi warunek zaliczenia seminarium dyplomowego na ostatnim semestrze studiów. Student, który nie złożył pracy dyplomowej w ww. terminach, może ubiegać się o przedłużenie tego terminu do końca następnego semestru. Szczegółowe warunki przedłużania terminu składania pracy dyplomowej określa Regulamin dyplomowania. Student, który nie złoży pracy dyplomowej do końca sesji poprawkowej i nie wystąpi z prośbą o przedłużenie tego terminu zostaje skreślony z listy.
Co to jest deficyt punktowy i jak się go wylicza?
Punkty ECTS – punkty zdefiniowane w europejskim systemie akumulacji i transferu punktów zaliczeniowych jako miara średniego nakładu pracy osoby uczącej się, niezbędnego do uzyskania zakładanych efektów kształcenia. 1 punkt ECTS to 25 godzin pracy studenta. Wszystkie przedmioty są zaliczane według ocen i punktów ECTS. Student uzyskuje punkty ECTS przypisane przedmiotowi, jeśli spełni wszystkie wymagania określone w programie kształcenia, a w szczególności osiągnie zamierzone efekty kształcenia. Liczba punktów ECTS przewidziana programem kształcenia dla semestru wynosi minimum 30. Ocena końcowa nie ma wpływu na wysokość tej liczby. Punkty ECTS przyznaje się za pracę podczas zajęć organizowanych przez uczelnię zgodnie z programem kształcenia oraz pracę własną studenta.
Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów wynosi minimum:
– na studiach pierwszego stopnia 180;
– na studiach jednolitych magisterskich 301;
– na studiach drugiego stopnia co najmniej 90.
Student może posiadać deficyt 10 punktów ECTS jedynie w semestrach 1, 2, 3, 4, 5 na studiach pierwszego stopnia lub 1, 2, 3 na studiach drugiego stopnia. Dopuszczalny deficyt punktowy powinien być wyeliminowany w ciągu 1 roku kalendarzowego licząc od początku sesji egzaminacyjnej, nie później jednak niż do ostatniego dnia sesji egzaminacyjnej w ostatnim semestrze studiów pierwszego lub drugiego stopnia.
Jak można zalogować się do E-Dziekanatu? Platforma e-dziekanat dostępna jest na stronie https://ehms.cb.szczecin.pl/standard/.
Hasło do konta zostanie przesłane na wskazany adres mailowy.
Jak obniżyć koszty studiowania?
Student ma prawo do skorzystania z pomocy materialnej w formie stypendium, finansowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kto może ubiegać się o stypendium?
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, po spełnieniu kryteriów określonych w Regulaminie.
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student, który w związku z niepełnosprawnością złoży wniosek wraz z orzeczeniem właściwego organu. Zapomogę może otrzymać student, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym. Stypendium rektora dla najlepszych studentów przyznawane jest studentom, którzy w poprzednim roku akademickim uzyskali wysoką średnią ocen lub posiadają dodatkowe osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne. Stypendium może otrzymywać nie więcej niż 10 % liczby studentów każdego kierunku studiów prowadzonego w Uczelni.
Jakie dokumenty należy złożyć do egzaminu dyplomowego?
Pracę dyplomową wraz podpisanym oświadczeniem należy wydrukować dwustronnie, w sposób trwale sklejony, w miękkiej oprawie,
Dodatkowo egzemplarz pracy dyplomowej wraz z podpisanym oświadczeniem musi znajdować się na podpisanej płycie (imię i nazwisko, numer albumu, temat pracy)
Komplet dokumentów należy złożyć do rąk komisji egzaminacyjnej w dniu obrony.