Specjalizacja na studiach pedagogicznych: Pedagogika społeczna i wspomagania rodziny
Specjalność „Pedagogika społecznego wspomagania rodziny / społeczna i wspomagania rodziny” to odpowiedź na coraz większe w społeczeństwie zapotrzebowanie na fachową, merytoryczną i praktyczną pomoc z zakresu wychowania, poradnictwa i prawidłowego funkcjonowania rodziny w życiu codziennym.
Specjalność „Pedagogika społecznego wspomagania rodziny / społeczna i wspomagania rodziny” jest propozycją dla osób, które swoimi działaniami i umiejętnościami chcą wspierać podstawową jednostkę społeczną, jaką jest rodzina, oraz zapobiegać zjawiskom patologicznym.
Jako absolwent studiów pedagogicznych zdobędziesz wiedzę z zakresu pedagogiki, wychowania, współczesnych zjawisk socjologicznych i psychologicznych związanych z życiem rodzinnym; poznasz prawo rodzinne i opiekuńcze, zasady poradnictwa rodzinnego, nauczysz się tworzenia i realizowania projektów z zakresu wspierania rodziny i działalności profilaktycznej. Poznasz także metody pracy specjalisty do spraw rodziny, kuratora społecznego i mediatora rodzinnego. Zyskasz umiejętność pracy z rodziną w kryzysie, prowadzenia komunikacji w duchu porozumienia bez przemocy oraz skutecznego rozwiązywania sytuacji konfliktowych.
Zdobędziesz umiejętność współpracy z osobami z różnych środowisk oraz z ekspertami wspierającymi rodzinę, w tym psychologami, terapeutami i pracownikami socjalnymi.
Poznasz zasady tworzenia i realizowania projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym poświęconym rodzinie.
Z uwagi na szeroko zakrojoną współpracę Collegium Balticum z instytucjami zajmującymi się wspieraniem rodziny będziesz mógł odbyć wartościowe, merytoryczne praktyki w placówkach, z którymi być może zechcesz się związać zawodowo po ukończeniu studiów.
Absolwenci pedagogiki I stopnia w zakresie pedagogiki społecznego wspomagania rodziny / społecznej i wspomagania rodziny będą przygotowani do pracy w rządowych i pozarządowych organizacjach pomagających rodzinie (takich jak: miejskie ośrodki pomocy rodzinie, fundacje), w poradniach rodzinnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach typu rodzinnego, schroniskach dla ofiar przemocy, ośrodkach adopcyjnych i innych placówkach wspierających rodzinę. Po ukończeniu studiów absolwent pedagogiki będzie mógł także podjąć pracę jako kurator społeczny, asystent rodzinny lub uczestnik rządowych i pozarządowych działań z zakresu prewencji patologii w rodzinie.
Zapisz się