PRZEWODNIK PO BIBLIOTECE COLLEGIUM BALTICUM
Nie wystarczy zdobywać mądrość,
Trzeba jeszcze umieć z niej korzystać
JAK KORZYSTAĆ —-> GDZIE SZUKAĆ ——> SKĄD WYPOŻYCZYĆ
Biblioteka Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum mieści się w murach Uczelni na ulicy Mieszka I 61C w Szczecinie oraz na Wydziale Zamiejscowym Collegium Balticum w Stargardzie Szczecińskim przy ulicy Kazimierza Wielkiego 17.
Informacje ogólne
- Wszystkie książki zarejestrowane są w bazie komputerowej, która jest dostępna dla użytkowników.
- Książki znajdujące się w czytelni można wybierać samodzielnie z półek. Materiały znajdujące się w magazynie podaje bibliotekarz.
- Książki na regałach ustawione są działowo, a w obrębie działu według numerów inwentarzowych znajdujących się na sygnaturze umieszczonej na odwrocie okładki książki.
Sygnatura to cyfrowy lub cyfrowo-literowy znak miejsca dokumentu na półce w bibliotece.
- W jednym szeregu ustawione są pozycje do wypożyczenia i do korzystania na miejscu.
Wyróżnia je symbol literowy „W” lub” Cz” umieszczony przed numerem inwentarzowym:
- W.465CB/ 5 lub Cz. 1567CB/ 7. Cyfra po kresce ukośnej podaje dział do którego książka jest przypisana.
- Kserokopię wybranego fragmentu można wykonać w Informacji Uczelni, zostawiając bibliotekarzowi dokument : legitymację lub dowód osobisty.
Zapisy czytelników, wypożyczenia
Z biblioteki Collegium Balticum mogą korzystać pracownicy i studenci CB oraz Stargardinum, a także kadra i studenci wydziałów zamiejscowych.
- Do zapisu niezbędna jest legitymacja studencka lub dowód osobisty.
- Z końcem roku akademickiego ( do 30 lipca) wszyscy użytkownicy powinni zwrócić wypożyczone materiały.
- Karty obiegowe – wydawane przez Dziekanat Uczelni – obowiązują korzystających i niekorzystających z biblioteki.
- Przedłużenia terminu wypożyczeń można dokonywać telefonicznie pod nr 91 4838 177 lub wiadomością e-mail na adres biblioteki: biblioteka@cb.szczecin.pl
Zbiory
Biblioteka gromadzi wydawnictwa z zakresu: nauk społecznych (pedagogika, socjologia, psychologia, prawo), filologii angielskiej i germańskiej, bezpieczeństwa wewnętrznego i narodowego, fizjoterapii, geografii.
- Zgromadzone jest bogactwo opracowań z historii Polski i historii powszechnej.
- Jako jedna z nielicznych bibliotek uczelnianych, posiada zbiór literatury pięknej (beletrystyka).
- Biblioteka zasobna jest w czasopisma tematycznie związane z kierunkami kształcenia.
- Zestawy nowości informują o nabytkach wpływających do zbiorów biblioteki.
Czytelnia medialna
- Stanowiska komputerowe umożliwiają korzystanie z Internetu oraz dostęp do katalogów on-line Biblioteki Collegium Balticum.
- Katalog on-line dostępny jest także w czytelni książek i czasopism oraz w komputerach domowych.
- Katalog zawiera kartotekę zagadnieniową uwzględniającą opisy artykułów z czasopism prenumerowanych do czytelni, co ułatwia dotarcie do artykułów na określony temat.
Katalog jest to uporządkowany według określonych reguł spis dokumentów z gromadzonych w bibliotece i opisanych według określonych zasad, umożliwiający odszukanie dokumentu poprzez wskazanie jego miejsca w zbiorach biblioteki.
Korzystanie z czytelni
Korzystających z czytelni obowiązuje:
- wyłączenie telefonu komórkowego
- czytelne wpisanie się do rejestru odwiedzin
- pozostawienie wykorzystanych pozycji na biurku bibliotekarza, bez samodzielnego odkładania na półki
- zachowanie ciszy
- przestrzeganie zakazu spożywania posiłków i napojów, z wyjątkiem butelek z zakrętkami.
Szczegółowe zasady korzystania z Wypożyczalni i Czytelni zawiera Regulamin Biblioteki CB.
Publikacje Wydawnictwa Collegium Balticum
Biblioteka przechowuje i rozprowadza według cennika – w sprzedaży bezpośredniej i poprzez księgarnię internetową – publikacje Wydawnictwa Uczelni, których pojedyncze egzemplarze tytułów dostępne są w zbiorach Biblioteki Collegium Balticum.
Zapraszamy do odwiedzin i korzystania z zasobów Biblioteki Collegium Balticum, bogatych w niezbędną – do realizacji i zgłębiania zagadnień naukowych oraz poczynań edukacyjnych – literaturę.
Słownik terminów bibliotecznych
Bibliografia – uporządkowany według zasad, spis dokumentów na określony temat
Cytata wydawnicza – opis artykułu, który zawiera: tytuł wydawnictwa ciągłego (czasopisma, zeszytu naukowego) lub pracy zbiorowej, rok, numer, tom i strony na których znajduje się artykuł
Hasło przedmiotowe – termin określający treść lub temat dokumentu (np. pedagogika społeczna, praca dyplomowa)
Indeks – uporządkowany zbiór haseł (np. przedmiotowych, osobowych), ułatwiający wyszukiwanie dokumentów lub zagadnień w dokumencie, umożliwiający dotarcie do dokumentów na określony temat, szczególnie, jeśli nie znamy ani autora ani tytułu opracowania
Inwentarz – rejestr zbiorów zgromadzonych w bibliotece; każdy egzemplarz zbioru posiada swój numer inwentarzowy identyfikujący go w danym zbiorze
Katalog – wykaz i opis dokumentów znajdujących się w konkretnej bibliotece, uszeregowany według określonych zasad i wskazujący miejsce ich przechowywania w bibliotece. Wyróżnia się katalogi tradycyjne (kartkowe w szufladkach) oraz katalogi komputerowe dostępne w Internecie. Katalog internetowy umożliwia przeszukiwanie zbiorów biblioteki, ich dostępność, zamawianie, rezerwowanie pozycji przez czytelników oraz sprawdzanie stanu konta czytelniczego.
Najistotniejsze są trzy katalogi:
-alfabetyczny – szereguje opisy alfabetycznie wg nazw osobowych ( np. autor, redaktor, tłumacz ) i korporatywnych (np. instytucji, organizacji);
-tytułowy – szereguje opisy tytułów w układzie alfabetycznym;
-przedmiotowy – katalog rzeczowy, w którym opisy dokumentów ułożone są wg alfabetu zagadnień (podobnie jak w encyklopedii) (np. Polska- historia administracji); ten katalog służy do wyszukiwania materiałów na określony temat (tzn. znane jest zagadnienie, któremu należy przyporządkować literaturę, czyli bibliografię)
Opis bibliograficzny – zespół informacji wymienionych w określonej kolejności, niezbędnych do zidentyfikowania dokumentu (książki, rozdziału, artykułu z czasopisma)
Prolongata – przedłużenie terminu wypożyczenia książek
Przypis bibliograficzny – podanie szczegółów wydawniczych (autora, tytułu, tomu, zeszytu, numeru stron) cytowanego tekstu jako całości lub jego fragmentu
Sygnatura – symbol określający miejsce przechowywania dokumentu w bibliotece (np. numer inwentarzowy, dział, czytelnia, wypożyczalnia)
Udostępnianie prezencyjne – udostępnianie zbiorów na miejscu w czytelni
Wydawnictwa ciągłe – wydawnictwa, które nie mają oznaczonego terminu zakończenia (czasopisma, zeszyty naukowe); posiadają numerację, datę oraz ten sam tytuł
Wydawnictwa zwarte – publikacje jedno – lub wielotomowe stanowiące całość (książka)
WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE
Biblioteka SSW Collegium Balticum proponuje studentom i wykładowcom wypożyczenia międzybiblioteczne, umożliwiające sprowadzenie na prośbę osoby zainteresowanej książek, które są nieosiągalne w zbiorach bibliotek szczecińskich.
Zamówienia należy składać osobiście w Bibliotece Collegium Balticum – wypełniając stosowny rewers. Niezbędne w tym celu jest podanie dokładnego opisu bibliograficznego (autor – tytuł – miejsce wydania – rok) oraz adresu biblioteki, w której znajduje się poszukiwany egzemplarz.
Jednorazowo czytelnik może zamówić do 5 pozycji. Czas oczekiwania na zamówione materiały wynosi około 1 miesiąca. Termin wypożyczenia ustala biblioteka wypożyczająca. Materiały sprowadzone do Biblioteki Collegium Balticum udostępniane są na miejscu w czytelni.
Przed realizacją usługi czytelnik pokrywa koszt sprowadzenia zamówionych materiałów według aktualnego cennika opłat za wypożyczenia międzybiblioteczne (9 zł za książkę).
W przypadku rezygnacji z zamówionej usługi, koszty nie są zwracane.
BEZPŁATNE BIBLIOTEKI CYFROWE
Czytelnia on-line. Wybór legalnych źródeł darmowych e-booków.
Zamieszczona na stronie wyszukiwarka, umożliwia przeszukiwanie 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie, archiwa, muzea i ośrodki badawcze.
Opolska Biblioteka Cyfrowa (OBC) gromadzi i udostępnia zabytki kultury narodowej pochodzące ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz inne publikacje ze zbiorów WBP w Opolu. Liczba publikacji: 1283.
Biblioteka oferuje teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.
Cyfrowy zbiór współczesnych książek naukowych – głównie tych, do których dostęp jest utrudniony, np. z powodu braku na rynku w formie drukowanej.
Serwis publikuje nową literaturę, umieszczaną przez autorów książek. Wiele z nich dostępnych jest za darmo.
Zestaw kilkuset tytułów dostępnych on-line.
Biblioteka Narodowa umożliwia bezpłatny dostęp do szeregu wiodących międzynarodowych baz zawierających pełne teksty artykułów, tekstów źródłowych, specjalistycznych słowników i innych zbiorów niezbędnych do pracy naukowej z zakresu humanistyki. Udostępniane są archiwa krajowych dzienników, wycinków prasowych oraz baza prawnicza Lexis.pl