Serwisy otwartych zasobów bibliotek naukowych
Otwarte zasoby zyskują coraz większe znaczenie w badaniach naukowych i procesach dydaktycznych prowadzonych na uczelniach, a konieczność zapewnienia możliwie jak najszerszej dostępności literatury naukowej i dokumentacji badań podkreślana jest zarówno w oficjalnych dokumentach międzynarodowych organizacji bibliotecznych, jak i w programach ramowych UE i zaleceniach MNiSW.
Zachęcamy do wykorzystywania otwartych źródeł. W szczególności, chcielibyśmy polecić odsyłanie do następujących serwisów:
Repozytorium CeON (https://depot.ceon.pl/) – gromadzi i udostępnia pełne teksty różnego typu publikacji o charakterze naukowym, takich jak artykuły, książki czy rozdziały w monografiach wieloautorskich.
Repozytorium RepOD (https://repod.pon.edu.pl/) – które gromadzi i udostępnia zbiory danych badawczych ze wszystkich dziedzin. Każdy zbiór danych zamieszczony w repozytorium otrzymuje własny numer DOI.
Biblioteka Nauki (http://bibliotekanauki.ceon.pl) – udostępnia w sposób otwarty metadane oraz pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych
Agregator CeOn (http://agregator.ceon.pl/) – oferuje wspólny punkt dostępu do zasobów polskich otwartych repozytoriów. Zapewnia ich większą widoczność, szerszą dostępność i łatwiejsze wyszukiwanie.
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego
Uniwersytet Warszawski