03/08/2023

Czytelnictwo w Polsce pozostawia wiele do życzenia: tylko 34% osób powyżej 15. roku życia przeczytało w 2022 r. co najmniej jedną książkę (badanie Biblioteki Narodowej). Wyniki od wielu lat utrzymują się na podobnym poziomie.

Jest jednak nadzieja, ponieważ spośród wszystkich grup jedna z nich pozytywnie się wyróżniła. Były to nastolatki w wieku 12-15 lat – aż 72% z nich sięgnęło w zeszłym roku po choć jedną książkę. To obiecujące wyniki, szczególnie dla bibliotekarzy, którzy pracują w szkole.

Marzysz o takim stanowisku? Przeczytaj, jakie wymagania musisz spełnić!

Obowiązki bibliotekarza

Choć niektórym wydaje się, że opieka nad książkami jest nudnym zajęciem, to nic bardziej mylnego. Praca w bibliotece to głównie jej organizacja, czyli realizacja zamówień, selekcja książek, indeksowanie i pilnowanie porządku oraz układu księgozbioru. Dlatego idealny pracownik powinien świetnie orientować się w rynku wydawniczym, znać systemy biblioteczne i mieć zdolności infobrokerskie, czyli posiadać umiejętność korzystania z baz danych. Specjalista z zakresu informacji naukowej jest potrzebny nie tylko starszym dzieciom, ale i nauczycielom.

Jednakże chyba najważniejszą rolą bibliotekarza szkolnego jest promocja czytelnictwa. Jak widać po statystykach, nastolatki sięgają po książki – czy to z uwagi na obowiązkowe lektury, czy też pasję do literatury, np. young adult. Ważnym jest, aby tej początkowej fascynacji nie zdusić w zarodku, a jeszcze podsycić, by w dorosłym życiu nie stracić kontaktu z edukacją i słowem pisanym.

Animacja czytelnicza

Zachęcenie najmłodszych do czytania nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób narzeka na lektury szkolne i często jest to ich pierwszy oraz ostatni kontakt z literaturą. Bibliotekarz zatem powinien doceniać inne propozycje i uzupełniać księgozbiór tak, aby pozostawał atrakcyjny dla, różnych przecież, grup wiekowych w polskich szkołach. Ośmiolatki sięgną po inne pozycje, niż wspomniane już dwunastolatki.

Jednak każdy przecież może i powinien czytać. Ważne jest zatem, aby bibliotekarz potrafił przekonać dzieci, że literatura jest wartościowa.

Wymagania na stanowisko bibliotekarza

Jakiego rodzaju wykształcenie jest potrzebne, aby opiekować się szkolną biblioteką? Najważniejszym wymogiem jest ukończenie studiów wyższych oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego, ponieważ taki kandydat jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela. Jeśli chodzi o kierunek studiów, to w bibliotece może pracować osoba, która ukończyła kierunek bibliotekoznawstwo lub studia podyplomowe z tego zakresu. Studia podyplomowe bibliotekoznawstwo z informacją naukową i animacją czytelnictwa dla nauczycieli znajdziesz w ofercie Collegium Balticum.

Zobacz również
Skip to content