12/04/2023

XXI wiek to era Internetu. Niestety, poza nowymi możliwościami oraz udogodnieniami, sieć to również miejsce narodzin cyberprzemocy – przestępstwa, które trudno powstrzymać, a jeszcze trudniej ukarać. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów wiedzących, jak sobie z nim radzić, jak je wykrywać i jak mu przeciwdziałać: specjalistów z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego.

Przemoc w Internecie

Mowa tu o wszystkich formach prześladowania, zastraszania, nękania, mobbingowania czy wyśmiewania innych online. Każdy, kto dopuszcza się takich czynów, jest nazywany stalkerem. Stalkerzy wykorzystują komunikatory internetowe, media społecznościowe, fora, maile lub SMS-y, aby dotrzeć do swoich ofiar. Wydaje im się, że siedząc wygodnie za klawiaturą komputera są bezkarni oraz nieuchwytni.

Cyberprzemoc jest dotkliwym i niebezpiecznym zjawiskiem z uwagi na charakter Internetu: każdy post lub zdjęcie błyskawicznie dociera do wielu osób, a materiały te na zawsze pozostają w sieci, ponieważ niemożliwym jest dotrzeć do wszystkich kopii, które zostały wykonane. W ten sposób nawet po ukaraniu sprawcy cyberprzemocy jego ofiara wciąż może doświadczać nękania i wyśmiewania.

Szczególnie narażone na prześladowanie w Internecie są dzieci oraz młodzież, u których doświadczenie takiej przemocy może powodować problemy psychiczne, nerwice oraz próby samobójcze. Nie znaczy to jednak, że stalkerzy atakują tylko osoby nieletnie – często ich celem bywają również celebryci, a nawet nieznajomi.

Formy cyberprzemocy

Wiele osób nie zgłasza przypadków prześladowań w sieci, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że sprawca dopuszcza się czynów zabronionych. Jakie zatem rodzaje cyberprzemocy wyróżniamy?

  1. Rozsyłanie kompromitujących materiałów, a także przekazywanie otrzymanych wiadomości dalej.
  2. Włamanie na konta w celu dotarcia do takich danych.
  3. Podszywanie się.
  4. Tworzenie ośmieszających witryn internetowych.
  5. Publikowanie poniżających lub obraźliwych treści.
  6. Wykluczanie ze społeczności online.
  7. “Flood” – przesyłanie dużej liczby wiadomości tak, aby zablokować skrzynkę odbiorczą.

Wszelka cyberprzemoc i stalking uznawane są za czyny zabronione od dnia 6 czerwca 2011 r., kiedy to w życie weszła poprawka do ustawy Kodeksu karnego. Wciąż jednak istnieje potrzeba usprawniania organów ścigania tak, aby osoby dopuszczające się nękania w internecie były pociągane do odpowiedzialności. Nad tym zagadnieniem od lat pracują specjaliści na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, którzy dzięki rozwojowi nauki dysponują coraz lepszymi narzędziami do zatrzymywania cyberprzemocy.

Zobacz również
Skip to content