20/06/2023

Na koncertach czy innych imprezach masowych spotykamy ochroniarzy, który działają według konkretnego planu i wytycznych. W policji pracuje sztab ludzi oddelegowanych do tworzenia profili psychologicznych sprawców przestępstw. Każde duże przedsiębiorstwo ma swojego specjalistę od zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Kryminalistyka, administracja i psychologia to pozornie zupełnie różne dziedziny. W praktyce natomiast łączy je bezpieczeństwo wewnętrzne – jeden z najpopularniejszych obecnie kierunków. Oto trzy powody, dla których warto go studiować.

1. Świat wirtualny to nieznane wcześniej zagrożenia

W Internecie non stop natykamy się na wyłudzaczy, złodziei i innych przestępców, a wraz z coraz szerszą cyfryzacją naszego świata zagrożenia te będą pojawiać się częściej. Jedyną szansą społeczeństwa na skuteczną obronę jest wykształcenie specjalistów z zakresu zapobiegania cyberprzestępczości.

Dlatego właśnie powstał w Policji oddział ds. zwalczania cyberprzestępczości, a w zeszłym roku – specjalny komponent sił zbrojnych, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Zatrudnienie w tych miejscach znajdują właśnie absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego, który marzą o ciekawej i nowoczesnej pracy w służbach mundurowych.

2. Zawód jak z seriali

Czy istnieje ktoś, kto nie oglądał nigdy programów policyjnych? To właśnie tam widać jak na dłoni, że praca związana z kryminologią jest nietuzinkowa i ekscytująca.

Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne studenci szkolą się w zabezpieczaniu śladów, odtwarzaniu zdarzeń, profilowaniu sprawcy. Tutaj psychologia spotyka się z kryminologią, a w efekcie absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego posiadają umiejętności praktyczne oraz niezbędną wiedzę do pracy w wielu instytucjach i służbach. A taki zawód na pewno nie jest nudny!

3. Kryzysy były, są i będą

Powódź, atak hakerski na serwery firmy, zagrożenie terrorystyczne: to wszystko bardzo trudne sytuacje kryzysowe. Aby je opanować, potrzeba oczywiście zimnej krwi, ale przy tym też specjalistycznego wykształcenia oraz umiejętności.

Eksperci z tej dziedziny są bardzo cenieni i poszukiwani nie tylko w sektorze publicznym, ale również prywatnym. Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego zajmują się bezpieczeństwem informacji cyfrowych oraz zarządzaniem kryzysowym w sytuacji bezpośredniego zagrożenia państwa albo klęski żywiołowej, a zatem znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach, Żandarmerii Wojskowej, ABW czy policji.

Właśnie dzięki szerokim perspektywom oraz rosnącemu zapotrzebowaniu na specjalistów można śmiało powiedzieć, że bezpieczeństwo wewnętrzne to dobry kierunek w obecnych czasach.

Zobacz również
Skip to content