- Rekrutacja 2025
- Oferta
- Szkolenia
- Uczelnia
- Strefa studenta
- Blog
- Kontakt
- REKRUTACJA ONLINE
07/01/2025
To pytanie zadaje wiele osób, chcących poszerzyć swoje kwalifikacje i zdobyć nowe możliwości pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych. W tym artykule znajdziesz szczegółowe i rzetelne wyjaśnienie, czym jest przygotowanie pedagogiczne, do czego uprawnia oraz jakie możliwości zawodowe daje ukończenie studiów podyplomowych z pedagogiki resocjalizacyjnej.
Przygotowanie pedagogiczne to zestaw kompetencji zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, które umożliwiają pracę w szkołach i przedszkolach. Zostało ono ściśle określone w przepisach, aby zapewnić przyszłym nauczycielom i wychowawcom odpowiednią wiedzę i doświadczenie do pracy z młodymi ludźmi. Program przygotowania pedagogicznego obejmuje umiejętności zarówno z zakresu psychologii, pedagogiki, jak i dydaktyki, a także realizację praktyk pedagogicznych.
Przygotowanie pedagogiczne, określone w przepisach MEN, obejmuje co najmniej 270 godzin zajęć z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki powiązanej z daną specjalnością. Uzupełnieniem tej edukacji są obowiązkowe praktyki zawodowe, trwające co najmniej 150 godzin. Praktyki te mają na celu zdobycie doświadczenia w pracy z uczniami, w realnym środowisku szkolnym lub przedszkolnym, pod okiem doświadczonych nauczycieli i pedagogów. Dopiero po ukończeniu programu spełniającego te wymagania, absolwent nabywa formalne uprawnienia do pracy w placówkach oświatowych jako nauczyciel, pedagog czy wychowawca.
Program studiów podyplomowych z pedagogiki resocjalizacyjnej w Collegium Balticum obejmuje aż 630 godzin zajęć, w tym 180 godzin praktyk zawodowych. Warto podkreślić, że studia kończą się egzaminem, a jego ukończenie wyposaża absolwentów w kluczowe umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy w obszarze resocjalizacji, profilaktyki uzależnień, a także przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych, które prowadzą działania profilaktyczne i resocjalizacyjne.
Odpowiadają krótko: – Tak. Po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej możesz pracować w szkole.
Aby jednak pełnić funkcję nauczyciela przedmiotu, może być konieczne dodatkowe przygotowanie pedagogiczne, zgodne z wymaganiami MEN, które obejmuje dydaktykę przedmiotową i pełen program przygotowania pedagogicznego.
Celem studiów jest kompleksowe przygotowanie do pracy z osobami potrzebującymi wsparcia w różnych, często bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Gdzie można pracować po tym kierunku? Od pracy w przedszkolach i szkołach, po placówki specjalistyczne, takie jak ośrodki wsparcia dla rodzin, instytucje zajmujące się pomocą osobom uzależnionym oraz ośrodki resocjalizacyjne.
To rozwiązanie dla osób, które czują misję w pomaganiu innym i dla których praca z ludźmi jest czymś więcej niż zawodowym obowiązkiem. Kierunek pedagogika resocjalizacyjna pozwala nie tylko na zdobycie wiedzy i umiejętności, ale także na wypełnienie codziennych zadań głębszym sensem – poczuciem, że pomaganie innym to droga do ich pozytywnej zmiany i rozwoju.