16/08/2022

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej poważnych chorób dotyka współczesne społeczeństwa. Jednymi z nich są różnego rodzaju nowotwory. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu w temacie dbania o zdrowie coraz więcej osób jest wyczulonych na objawy płynące z wnętrza ich organizmu. Przewlekle zmęczenie, osłabienie, problemy ze snem to tylko niektóre z dolegliwości nękających dużą grupę ludzi. Innym sygnałem świadczącym o tym, że organizm nie funkcjonuje w pełni dobrze jest nadmierne wypadanie włosów. Czy może być objawem raka?

Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?

Samo wypadanie włosów jest procesem w zupełności normalnym. Zdrowy człowiek ma na swojej głowie ok. 100 000 mieszków włosowych, przy czym codziennie traci od 80 do 100. Jest to więc stosunkowo niedużo. Osoby z długimi włosami mogą bardziej odczuwać wypadanie włosów niż właściciele krótkich fryzur, dlatego warto brać to pod uwagę podczas oceny kondycji swoich włosów. Co więcej, włosy mogą sezonowo wypadać w większej ilości, jednakże nie są to znaczące różnice.
Jeśli jednak włosy zaczynają wypadać garściami przez okres dłuższy niż 8 tygodni, jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że sytuacja ta odbiega od normy. Może jej towarzyszyć także widoczna gołym okiem urata blasku, nadmierna szorstkość i przesuszenie.

Wypadanie włosów – czy to rak?

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Od tych mniej poważnych, takich jak zbyt długie wystawienie organizmu na silny stres i nie spożywanie zbilansowanej diety do bardziej niepokojących – chorób tarczycy, wątroby, cukrzycy, a nawet nowotworów. Wypadanie włosów jest także związane z coraz częściej diagnozowanym zespołem policystycznych jajników. Zawsze wszystkie niepokojące objawy odbiegające od normy powinny być finalnie skonsultowane z lekarzem specjalistą. Jednakże pierwszym krokiem, dzięki któremu można wykryć niepokojące procesy zachodzące w organizmie jest wykonanie podstawowych badań krwi. Mogą pomóc wykryć chorobę na długo przed tym, jak zacznie dawać poważniejsze objawy, a co za tym idzie, zanim osiągnie zaawansowane stadium rozwoju.

Jaki rak powoduje wypadanie włosów?

Utrata włosów rzadko jest objawem nowotworów atakujących narządy organizmu. W ich przypadku następuje wskutek leczenia, czyli chemioterapii i radioterapii, jednakże po pokonaniu raka można liczyć na odrost włosów. Wyjątek stanowi rak jajnika, podczas którego wypadnie włosów może być pierwszym, niezauważalnym objawem tego nowotworu. Jednakże wypadanie włosów może być objawem nowotworów skóry takich jak rak podstawnokomórkowy oraz kolczystokomórkowy. Pierwszy typ dotyka zdecydowanie częściej osoby starsze i takie, które nadmiernie wystawiają swoją skórę na promienie słońca. Zmiany wywołane przez ten nowotwór uszkadzają mieszki włosowe, co skutkuje łysieniem. Natomiast na drugi rodzaj chorują głównie mężczyźni. Nowotwór ten ma tendencję do rozwijania się na łydkach oraz szycie głowy. Łysienie powoduje też guzkowata odmiana czerniaka.

Jak zadbać o włosy, żeby nie wypadały?

Na początku warto zadbać o swój styl życia, czyli spać od 6 do 8 godzin dziennie, jeść zdrowo i różnorodnie oraz wprowadzić do codziennego życia przynajmniej 20 minut aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia jest także obniżenie poziomu stresu, który bardzo wyniszcza organizm, wpływając na kondycję włosów, skóry i paznokci. W dbaniu o włosy wspomóc mogą również suplementy diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia to nie tylko zapewnienie sobie dobrej kondycji organizmu już teraz, lecz także w przyszłości.
Nie bez znaczenia są także regularne badania krwi oraz wizyty w lekarskich gabinetach specjalistycznych. Bardzo ważne jest także używanie kremu z filtrem UV zarówno na skórę twarzy, rąk oraz nóg, jak i właśnie na skórę głowy. Niemniej warto zachować zdroworozsądkowe podejście oraz postarać się obiektywnie ocenić swoje potencjalne problemy zdrowotne. Zdecydowanie lepiej skonsultować się z lekarzem zamiast zrzucać niepokojące objawy na karb zmęczenia czy przepracowania.

Dbanie o włosy jest jednym z Twoich zainteresowań? Chcesz zdobyć na ten temat specjalistyczną wiedzę? W takim razie zapisz się na studia kosmetologiczne na Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum!

Kosmetologia – studia Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum

Akademia Nauk Stosowanych Collegium Balticum zaprasza na studia z kosmetologii pierwszego stopnia! Dzięki nam będziesz pracować z takimi specjalistami jak dermatolodzy, technicy farmaceutyczni czy technicy kosmetologiczni. Na zajęciach poznasz tajniki opóźniania zewnętrznych oznak starzenia się skóry, a także receptury wielu preparatów kosmetycznych. Ponadto zyskasz kompleksową wiedzę na temat zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. Dlaczego jeszcze warto nas wybrać? Zapewniamy swoim studentom podwyższenie kwalifikacji, oferując aż 2 specjalności do podjęcia w toku nauczania – podologię oraz SPA i odnowę biologiczną. Z nami zostaniesz wysoce wyspecjalizowanym kosmetologiem!

Zobacz również
Skip to content