04/04/2024

Nadmierne spożycie cukrów prostych może wpływać na wystąpienie chorób metabolicznych tj. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca. Dzieci spożywające ich zbyt dużo mają problem z otyłością, próchnicą zębów oraz nadpobudliwością. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na zawartość cukru dodanego do produktów.

Dlaczego warto ograniczyć cukry proste w diecie?

Na ograniczenie cukru powinny zwracać uwagę szczególnie osoby z nadmierną masą ciała oraz cukrzycy, ponieważ wszystkie te produkty zawierają węglowodany proste, które bardzo szybko podwyższają glukozę we krwi. Spożycie nadmiaru cukrów prostych może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała i otyłości, gdyż są łatwo przyswajalne przez organizm, ale nie dają uczucia sytości. Zbyt duże ilości cukrów prostych w diecie mogą prowadzić do nagłych skoków poziomu cukru we krwi, co może powodować uczucie zmęczenia, ospałości, drażliwości i niestabilności nastroju.

Ograniczenie ich ilości może mieć wiele korzyści w tym zmniejszenie ryzyka otyłości, cukrzycy, chorób serca, poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Czym słodzić zamiast cukru?

Zamienników cukru jest naprawdę sporo, jednak aby wybrać najlepsze należy zastanowić się nad wpływem na nasz organizm. Najlepszym wyborem będzie zatem:

  1. Stewia: Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która jest słodka, posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie ma takiego wpływu na wzrost poziomu cukru we krwi.
  2. Sukraloza: To syntetyczny słodzik o bardzo niskiej kaloryczności. Jest bardzo słodka i może być stosowana w bardzo małych ilościach w celu uzyskania pożądanego stopnia słodkości.
  3. Erytrytol: Erytrytol to cukier alkoholowy o niskiej kaloryczności, który występuje naturalnie w niektórych owocach i warzywach oraz posiada niski indeks glikemiczny.
  4. Xylitol: Xylitol to inny cukier alkoholowy o niskiej kaloryczności, który występuje naturalnie w niektórych owocach i warzywa oraz posiada niski indeks glikemiczny. Jednak zbyt duża jego ilość może wpływać na wystąpienie problemów żołądkowych.

Oprócz tego mamy też inne zamienniki tj. miód czy syrop klonowy. Jednak mają one wysoki indeks glikemiczny, więc osoby z cukrzycą czy otyłością powinny ich unikać. Niemniej jednak miód posiada prozdrowotne właściwości, które mogą wspierać ogólne zdrowie organizmu, więc zdrowe osoby mogą go wykorzystywać w swojej diecie. Mimo to należy pamiętać, że nadal jest bogatym źródłem cukru i spożywać go z umiarem.

Cukier w produktach spożywczych

Warto zwracać także uwagę na cukry dodane do produktów podczas produkcji, przetwarzania lub przygotowania produktu spożywczego. Do takich produktów należą:

  1. Desery: lody, pączki, ciasta, puddingi, jogurty.
  2. Słodycze: ciasteczka, batoniki, lizaki, cukierki, czekolady.
  3. Dania gotowe: zupy w proszku, mieszanki przypraw, konserwy.
  4. Napoje gazowane i owocowe, nektary, wody smakowe.
  5. Sosy, keczupy, dressingi.
  6. Owoce suszone i kandyzowane.
  7. Płatki i musli.

Warto zatem sprawdzać składy produktów, aby faktycznie wykluczyć cukier ze swojej diety i zadbać o swoje zdrowie. Dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczyć występowanie chorób metabolicznych, ale także poprawić swoją sylwetkę.

Zobacz również
Skip to content