Dlaczego regularne posiłki są tak ważne w zdrowej diecie?
Spożywanie 4-5 posiłków dziennie co 3-4h przynosi naprawdę wiele korzyści. Po pierwsze jeżeli jesz systematycznie to dłużej utrzymujesz sytość i rzadziej czujesz się głodny. Pomaga to w utrzymaniu optymalnego poziomu glukozy we krwi. Brak systematyczności objawia się napadami wilczego głodu, podjadaniem czy jedzeniem zbyt dużych porcji, a w konsekwencji przybieraniem na wadze. Ponadto w wyniku wydzielanych w trakcie głodu hormonów może pojawić się ochota na słodkie i tłuste produkty, ponieważ organizm chce jak najszybciej się nasycić.
Jeżeli planujesz schudnąć to warto zmienić swoje dotychczasowe nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Nieregularne posiłki spowalniają metabolizm, tym samym utrudniając odchudzanie i utrzymanie prawidłowej wagi. Mogą także sprzyjać występowaniu niestrawności, bolesnych skurczy żołądka i problemów z wątrobą. Jedząc częściej ale mniej nie obciążasz swojego układu pokarmowego. Dzięki prawidłowemu trawieniu przemiana materii jest skuteczniejsza, a organizm zdrowy, odżywiony i pełen energii.
Regularne posiłki wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ponieważ dostarczane są wszystkie składniki odżywcze do komórek i tkanek. Ponadto zapobiegają wyrzutom insuliny i zmniejszają ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu, więc jeżeli cierpisz na insulinooporność lub hipercholesterolemię musisz szczególnie zwracać uwagę na odpowiednie zaplanowanie posiłków w ciągu dnia.
Na co warto dodatkowo zwrócić uwagę planując posiłki?
Bardzo ważne jest też zwracanie uwagi na to, aby nie jeść w biegu i pośpiechu. Staraj się usiąść do stołu i gryźć pomału. Gryzienie pobudza receptory smakowe, które prowokują intensywne wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego, co ułatwia trawienie i przygotowuje kolejne odcinki przewodu pokarmowego do pracy. Warto się zastanowić nad wprowadzeniem dla domowników wspólnych posiłków. Wspólne jedzenie posiłków wpływa korzystanie na zdrowie psychiczne, wzmacnia więzy rodzinne, tworzy pewną tradycję oraz rozwija poczucie jedności. Dla młodszych domowników (szczególnie małych dzieci) jest to niezwykle istotne, a dodatkowo pozwoli utrzymać regularność posiłków.
Ważnym aspektem jest także zapewnienie odpowiedniej kaloryczności posiłków. Bez względu na to jak często jesz, musisz dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kalorii. Posiłki powinny być pełnowartościowe tzn. zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w tym witaminy i składniki mineralne, a nie jedynie puste kalorie w postaci dań instant, słodyczy czy gotowych produktów wysokoprzetworzonych. Osoby, które jedzą regularnie rzadziej mają ochotę na słodycze, słodkie napoje gazowane czy fast food. W ten sposób można uniknąć podjadania w trakcie dnia.
Aby zadbać o swoje zdrowie należy jeść regularnie, wysypiać się i zadbać o aktywność fizyczną. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, otyłość, miażdżycę i choroby układu krążenia.
Jak zatem planować posiłki w ciągu dnia?
Śniadanie jest pierwszym i bardzo istotnym posiłkiem, które spożywamy zaraz po wstaniu z łóżka. Jedząc poranny posiłek, dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii, dzięki czemu mamy siłę na dalszą część dnia. Spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Wydłuża się czas reakcji mózgu przez co wolniej przetwarza informacje i reaguje na bodźce z otocznia.
PRZYKŁADOWY HARMONOGRAM DNIA
– ŚNIADANIE (ok. 8:00)- jemy po wstaniu z łóżka, ubraniu się i toalecie porannej
– DRUGIE ŚNIADANIE (ok. 11:00)
– OBIAD (ok. 14:00)
– PODWIECZOREK (ok. 17:00)
– KOLACJA (ok. 20:00) i po około 2h kładziemy się spać
Oczywiście harmonogram dnia możesz ustalić według własnego uznania. Jeżeli masz nieregularne godziny pracy, bądź nocne to musisz się zastanowić w jaki sposób wprowadzić posiłki, aby została zachowana regularność (co 3-4 h).
Organizm przyzwyczaja się do pór posiłków i odpowiednio się do nich przygotowuje. Gdy jesz o stałych godzinach, organizm na bieżąco spala dostarczaną liczbę kalorii, natomiast jeżeli jesz nieregularnie to Twój organizm nastawia się na magazynowanie składników odżywczych w postaci tkanki tłuszczowej zamiast na bieżąco je zużywać. Zbyt długie przerwy między posiłkami sprzyjają wahaniom cukru we krwi. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzeń koncentracji, rozdrażnienia czy zmęczenia. W trakcie długotrwałego głodzenia wprowadzamy organizm w stan permanentnego stresu, co nie jest korzystne dla naszego organizm.
Postarajmy się zatem pamiętać o posiłkach i w miarę możliwości spożywać je regularnie, ponieważ przynosi to wiele korzyści dla naszego organizmu.
Studia z dietetyki – licencjackie i magisterskie w Collegium Balticum
Studia z dietetyki w Collegium Balticum to doskonały wybór dla tych, którzy interesują się żywieniem i zdrowym stylem życia. Ten obszar nauki otwiera wiele możliwości zawodowych, pozwalając na zdobycie wiedzy m.in. o zasadach skutecznego odżywiania, wpływie diety na organizm oraz profilaktyce i leczeniu chorób żywieniowych. Dzięki studiom z dietetyki można również zdobyć umiejętności planowania diet w zróżnicowanych grupach wiekowych i przy różnych stanach zdrowia, co jest kluczowe w pracy zawodowej jako dietetyk.