02/07/2024

Joga i Ajurweda to dwie siostrzane nauki, które pięknie się uzupełniają. Ich wspólnym źródłem są Wedy – jedne z najstarszych ksiąg filozoficznych na świecie. Źródło wedyjskie sprawia, że joga i ajurweda w podobny sposób opisują człowieka i otaczający go świat.

Zarówno joga, jak i ajurweda są ściśle ze sobą powiązane. Rozwijają się wspólnie od czasów starożytnych. Ale we współczesnym świecie, w ciągu ostatnich stu pięćdziesięciu lat rozeszły się, szczególnie poza Indiami. Joga przez długi czas była normą bez ajurwedy, ale teraz już się to zmienia.

Częścią Ajurwedy jest praktykowanie jogi, ponieważ ona uspokaja umysł, a to daje możliwość praktyki jogi czyli, aktywności ciała. I tak samo jest z jogą, która jest częścią ajurwedy. Ajurweda leczy ciało, które jest świątynią dla ducha. Zdrowe ciało, umożliwia praktykowanie jogi i osiągnięcie duchowego oświecenie. Dlatego mówi się, że joga i ajurweda to siostry.

Ajurweda, czyli nauka o długowieczności

W pewnym momencie pogoni za wiecznością, zrozumiano, że w celu zaspokojenia pragnienia ponadczasowego istnienia, niezbędne jest zdrowe ciało i długie życie. Stąd zrodziła się ajurweda. Utrzymanie ciała przy życiu jest starożytną nauką udoskonalaną przez Hinduskich mędrców.

Są dowody na to, że ajurweda wywodzi się z Wed, szczególnie z Atharvavedy, w której mówi się o wielu chorobach i kuracjach. Najwcześniejsze metody leczenia w ajurwedzie opierają się na medycynie wewnętrznej i technikach chirurgicznych, zawartych w Charaka Samhita i Sushruta Samhita, traktatach mających co najmniej 3000 lat. Mimo, że początkowe źródła zaginęły to ponad 1000 lat temu powstało zwięzłe opracowanie, do którego obecnie najczęściej się nawiązuje – Ashtanga Hridayam.

W nowoczesnym świcie, ajurweda uważana jest za medycynę naturalną, alternatywną dla konwencjonalnej medycyny, z której korzysta się coraz częściej w rożnych częściach świata. W Europie najwcześniej zyskała popularność w Niemczech. A od kilku lat zaczyna być modna również w Polsce. Mówi się o ajurwedzie że jest to MEDYCYNĄ PRZYSZŁOŚCI.

Skuteczność ajurwedy w leczeniu chorób przewlekłych (np. zapalenie stawów) oraz rewitalizacji ciała i umysłu została przebadana i udowodniona. Uczelnie i Szpitale ajurwedyjskie mają najdłuższe doświadczenie i największą ilość badań naukowych. Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała medycynę ajurwedyjską za naukę medyczną.

Ajurweda „AYURVEDA” jest najstarszym systemem zdrowotnym, medycyną, której sekret do zdrowego stylu życia, kryje się w równowadze. Słowo „ayur” oznacza życie, a „veda” wiedzę. Dlatego by osiągnąć równowagę, należy zrozumieć życie, a konkretnie swoje własne życie.

Ajurwedyjskie teksty zawierają nauki, które dopiero teraz naukowcy zaczynają odkrywać i potwierdzać w najnowszych badaniach. Nobel w dziedzinie medycyny potwierdza wiele twierdzeń, o których Ajurweda mówi od tysięcy lat.

W obrębie ajurwedy opracowano osiem specjalizacji:

  • choroby wewnętrzne
  • chirurgia ogólna
  • leczenie chorób głowy i szyi
  • pediatria
  • toksykologia
  • nauka o afrodyzjakach
  • nauka o odmładzaniu
  • psychiatria

Joga i jej duchowe doświadczenie

Joga optymalizuje funkcje organizmu, mięśni, kości nerwów, naczyń krwionośnych i innych organów ciała, poprzez opracowane naukowo pozycje ciała (asana). Łączy je z technikami oddychania. medytacją, czyli techniką uspokajania umysłu, co jest również nieodzowną częścią jogi.

W obecnych czasach jogą nazywa się to, czym właściwie jest Hatha Joga. Najbardziej popularną we współczesnym świcie dyscypliną ćwiczeń fizycznych.

Jednakże, Hatha Joga, jest zaledwie jednym z wielu nurtów tradycji jogicznej, który ostatecznie prowadzi do jednej wielkiej przestrzeni, stanowiącej holistyczny system ogólnie zwany jogą. Bez względu na fizyczne korzyści jogi, nie można pominąć jej duchowego pochodzenia. Etymologia tego słowa to „związek” przedmiotu i podmiotu. Złączenie obserwującego z obserwowanym.

Wszystkie nurty jogi wywodzą się z Samkhya Jogi. Podczas gdy Samkhya przedstawia teoretyczne podstawy. Joga dotyczy praktyk służących do osiągnięcia celu. Jogasutry Patańdźalego oparte są na tej starożytnej filozofii. Ćwiczenia Hatha Joga mają na celu początkowe przygotowanie i wstępne oczyszczenie ciała fizycznego, by mogło ono wznieść się na wyższy poziom Medytacji lub Jogi.

Ajurweda i Joga tworzą pełnowartościową parę i odgrywają główną rolę w łagodzeniu dolegliwości, które dotykają umysłu i ciała w czasie naszego życia. Ajurweda, joga i medytacja idą ramię w ramię, by spełnić podstawowe potrzeby człowieka, potrzeby holistycznego, pełnowartościowego i naturalnego życia. By stawiać czoła wysokim wymaganiom życia w XXI w. poprzez opanowanie umysłu i wzmocnienie witalności, odporności ciała.

Połączenie jogi i ajurwedy

Ajurweda jest systemem, który powstał w celach leczniczych, a joga jest systemem mającym za zadanie doświadczyć duchowej świadomości i sadhany.

  • Ośmiostopniowa ścieżka

Zarówno Ajurweda jak i joga posiadają ośmiostopniowe ścieżki zwane ashtanga. Te osiem ścieżek jest wskazówkami jak postępować, aby nasze życie miało sens. Ośmiostopniowe ścieżki jogi bazują na etycznych standardach, samodyscyplinie, integracji, fizycznej praktyce – pozy (asana), kontrolowaniu oddechu (pranayama), koncentracji, medytacji itd. Poprzez praktykowanie jogi możemy połączyć się z naszą „boskością”.

  • Joga potrzebuje Ajurwedy

Praktykując jogę, mamy silne przeświadczenie, że prowadzimy życie jogina, zdrowy styl życia. Często jednak zdarza się nam łamać jedną ze ścieżek jogi, bo zjadamy tradycyjny obiad u mamy – ahimsa, czyli wyzbycie się okrucieństwa.

Jeśli jemy w pośpiechu, a tym samym bez świadomości, łamiemy kolejną ścieżkę – dharana – oznaczającą koncentrację na tylko jednej rzeczy w danym momencie.

Znajomość asana psa z głową w dół, czy pozycja dziecka i wielu innych, to tylko procent, czym naprawdę jest joga. Autentyczne praktykowanie jogi jest tym, jak zachowujemy się po zakończeniu praktyki…i tu jest przestrzeń dla ajurwedy.

Ajurweda naucza jak żyć w zgodzie z naturalnym rytmem organizmu. Dzięki ajurwedzie udoskonalimy swoją praktykę jogi, ale też uzdrowimy inne aspekty życia. Ajurweda sprawi, że staniesz się bardziej sprawna, spokojna, zwinna, skupiona i zrównoważona.

Ajurweda uczy rytuałów dnia DINACHARYA, czyli co zjeść na śniadanie i o której by było strawione i nie zanieczyszczało organizmu, a co za tym idzie, nie prowadziło do chorób i złego samopoczucia. Ile godzin powinna spać osoba z danym typem organizmu DOSHA. Ile razy powinna uprawiać sex, by zarządzać odpowiednio swoja energią życiową, co ma bezpośredni wpływ na procesy starzenia się i długowieczność. Jak i czym pielęgnować skórę i włosy, co robić tuż przed położeniem się do łóżka…

Ajurweda uczy uważności, jak słuchać swojego organizmu, obserwować ciało, by uniknąć chorób do których nasz typ DOSHA może mieć predyspozycje (np. nowotwory, zapalenie stawów, choroby psychiczne).

Ajurweda pomoże zwalczyć lęki, depresje, stres, bóle w ciele, stawów, stany zapalne, zmiany skórne, infekcje, migreny.

Ajurweda zaczyna być coraz bardziej popularna w Europie jak i w Polsce. Ponieważ, coraz więcej ludzi praktykuje jogę, co skłania ich do zgłębiania wiedzy w dziedzinie Wed. Joga sprawia, że czujemy się spokojniejsi, elastyczniejsi, dlatego tak wiele osób pragnie czegoś więcej, a to może tylko sprawić Ajurweda.

Wszystkim mistrzom jogi z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JOGI życzymy dalszego rozwoju duchowego i zapraszamy na nasze studia podyplomowe z ajurwedy.

Opracowała:

Karolczuk Monika

Expert Terapeuta Ayurvedy

@centrumajurwedyszczecin

Zobacz również
Skip to content