W świecie, w którym na półkach króluje żywność przetworzona, musimy bacznie przyglądać się temu, co jemy. Dlatego właśnie czytamy etykiety w poszukiwaniu konserwantów, liczymy kalorie oraz zawartość białka, sprawdzamy, skąd pochodzą nasze warzywa i jaja. Zwracamy uwagę na kwestie żywienia, ponieważ dzięki temu dbamy o swoje zdrowie. Tylko czy… takie działanie może doprowadzić do zaburzeń odżywiania?
Ortoreksja, czyli obsesja na punkcie zdrowej diety
Może się wydawać, że zaburzenia odżywiania to tylko anoreksja, bulimia i kompulsywne objadanie się. Tymczasem ortoreksja, zwana orthorexia nervosa, jest obsesyjnym unikaniem produktów postrzeganych jako “niezdrowe”. Termin ten stworzył w latach 90. Steven Bratman, specjalista z zakresu medycyny alternatywnej, jako odpowiedź na współczesną kulturę żywieniową, która kładzie ogromny nacisk na zdrowe żywienie.
Czy takie zachowanie stanowi zagrożenie dla naszego dobrostanu? Tak, bowiem wyznaczanie sobie sztywnych zasad w stosunku do diety i ciągłe kontrolowanie zawartości talerza wywołuje nadmierny stres emocjonalny. Osoby przejawiające zachowania ortoreksyjne mogą odczuwać lęk przed chorobą czy obniżeniem sprawności fizycznej, wstyd oraz negatywne odczucia, a kiedy staną przed wyborem: zjeść pizzę na mieście czy nie jeść przez cały dzień, to prawdopodobnie zdecydują się na to drugie.
Ortoreksja – skutki i objawy
Warto pamiętać, że ortoreksja nie jest zaburzeniem wymienionym w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, zatem nie może stanowić osobnej jednostki diagnostycznej. Z tego powodu trudno jest stworzyć pełną listę jej objawów, choć na pewno znajdą się wśród nich:
- obsesyjne sprawdzanie etykiet żywności,
- kontrolowanie pochodzenia jedzenia oraz sposobu jego przygotowania,
- poczucie własnej wartości uzależnione od przestrzegania diety,
- podporządkowanie dnia przygotowywaniu posiłków.
W skrajnych przypadkach osoby, które narzucają sobie restrykcyjną dietę, mogą zmagać się też z odwodnieniem i niedożywieniem.
Ortoreksja – co można zrobić?
Każdy, kto czuje, że poświęca zbyt dużo swojego czasu kwestii zdrowego odżywiania, może skorzystać z porady dietetyka. Ten specjalista jest w stanie przygotować dietę zbilansowaną oraz dostarczającą wszystkich niezbędnych składników – tym samym niwelując negatywne skutki ortoreksji.
Studia dietetyczne na Collegium Balticum wyposażą każdego słuchacza w niezbędne narzędzia, dzięki którym w odpowiedni, bezpieczny sposób będzie mógł wspomóc osoby zwracające uwagę na zdrową dietę. A takich jest coraz więcej!